W Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki można oglądać wystawę "Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku". Ekspozycja nie tylko pokazuje zmiany w scenografii, ale opowiada o zjawiskach i zdarzeniach, które kształtowały estetykę spektakli w ciągu ostatnich stu lat. Na wystawie, oprócz rekwizytów, kostiumów i scenografii, zobaczyć można również fragmenty spektakli.
Robert Rumas zaznaczył, że wystawa dotyka problemu scenografii społecznej. - Scenografia jest rozumiana w szerokim zakresie, mianowicie nie jest to sztuka autonomiczna, lecz podporządkowana inscenizacji. Dlatego na wystawie nie ma tylko obiektów związanych wyłącznie ze scenografią. Jest ona ukazana w kontekstach: politycznych, społecznych i sztuki - mówił kurator wystawy. - Scenografia jest wieczną ewolucją, od pierwszej reformy teatru aż po dzień dzisiejszy.
Dorota Buchwald i Aleksandra Wasilkowska opowiadały również, jak zdarzenia historyczne wpływały na sposób postrzegania przestrzeni scenicznej i w jaki sposób słowa z monologu Jerzego Treli w "Wyzwoleniu" Konrada Swinarskiego ustanawiają perspektywę wystawy. Zapraszamy do słuchania.
Wystawę można oglądać do 19 stycznia 2020 roku.
***
Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Prowadzi: Monika Pilch
Goście: Dorota Buchwald (członek instytutu badawczego), Robert Rumas (kurator wystawy) i Aleksandra Wasilkowska (artystka).
Data emisji: 27.11.2019
Godzina emisji: 15.00
bch/am