Tradycje górnicze i Biała Lokomotywa. Odwiedzamy Nową Rudę

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2024 12:50
Kiedyś było to tętniące życiem miejsce, dziś w Nowej Rudzie żyje się spokojniej. To dawne miasto górnicze z dużymi tradycjami kulturalnymi. "Lepsza Nowa Ruda niż Stara Blondynka" – takie hasło zawisło na Noworudzkim Rynku podczas pierwszego Festiwalu Studentów Szkół Artystycznych na początku lat siedemdziesiątych. 
Biała lokomotywa na Festiwalu Studentów Szkół Artystycznych na początku lat 70.
Biała lokomotywa na Festiwalu Studentów Szkół Artystycznych na początku lat 70. Foto: ze zbiorów Wacława Ropieckiego

Kulminacyjnym momentem festiwalu w roku 1973 był wjazd na stację kolejową białej lokomotywy z napisem "Jedna biała lokomotywa niczego nie zmieni". Festiwal odbywał się tu w latach 1971-75. Jak wyglądało życie w Nowej Rudzie kiedyś i dziś wspomina Leszek Kopeć, właściciel miejscowej kawiarni Biała Lokomotywa.

Posłuchaj
14:39 nowa ruda_kwadrans bez muzyki.mp3 Tradycje górnicze i Biała Lokomotywa. Odwiedzamy Nową Rudę w "Kwadransie bez muzyki" (Kwadrans bez muzyki/ Dwójka)

Nowa Ruda

- Wszyscy górnicy, a stanowili 47-50 procent mieszkańców, mieli tutaj swoją bazę transportową. Mieli też swoje sklepy, a przede wszystkim stworzoną przez siebie grupę - bogatą jak na owe czasy. Widać to było, chociażby po futerkach nutrii czy futrach baranich. Nieprzebrana rzesza ludzi chodziła w tamtym czasie ulicą Podjazdową - opowiadał w Dwójce Leszek Kopeć, właściciel miejscowej kawiarni Biała Lokomotywa.

Czytaj także:

Niepowtarzalny charakter miasta

- Górnicy nie chcieli, by ich żony pasowały w usługach. Całość skupiała się więc w rękach ludzi przyjeżdżających z zewnątrz. W ten sposób, do pracy w lodziarni, przyjechałam tutaj także ja. Miasto miało zupełnie innych charakter, było pełne piwiarni. Teraz nie istnieją już miejsca, w których można by spotkać górników pijących ten trunek - mówił w Programie 2 Polskiego Radia. 

- Górnicy byli bardzo weseli, mimo że ich praca była trudna i zdarzały się wypadki. Byli pozytywnie nastawieni. Miasto z tego bogatego momentu przeszło w znacznie biedniejsze czasy - dodał. 

Nowa Ruda to miasto w województwie dolnośląskim. W „Kwadransie bez muzyki” opowiada o niej Leszek Kopeć. Nowa Ruda to miasto w województwie dolnośląskim. W "Kwadransie bez muzyki" opowiada o niej Leszek Kopeć./  PAP/Alamy

Festiwal Góry Literatury

Dziś jednym z ważnych wydarzeń kulturalnych jest w Nowej Rudzie inny festiwal - tym razem literacki - Góry Literatury

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 5.09.2024

Godz. emisji: 11.00

zch, dz/wmkor

Czytaj także

Tomasz Sajewicz prosto z Wysp Korzennych: tu mieszkają niesamowicie otwarci ludzie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 22:10
- Muszę państwu przyznać, że podróżując po Azji, nigdy nie spotkałem się z taką otwartością, brakiem negatywnych emocji związanych z wyciągnięciem mikrofonu, pytaniami. Podszedł do mnie przypadkiem młody chłopak. Słysząc, że jestem z Polski, powiedział: "Waszą stolicą jest Warszawa, a hymnem Mazurek Dąbrowskiego" - mówił w Dwójce, prosto z oddalonych od Polski 11 tysięcy kilometrów Wysp Korzennych, Tomasz Sajewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2024 11:15
W "Kwadransie bez muzyki" (28.08) odwiedziliśmy Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Miejsce to powstało z fascynacji pasjonatów kultury ludowej i regionalistów i stało się jedną z ważniejszych placówek kulturalnych Pomorza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na cześć mistrza Jana Kochanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 11:15
"Kochanowski - Wika / Strug / Monodia Polska" to tytuł koncertu, który jest przygotowywany w związku z 440. rocznicą śmierci Jana Kochanowskiego. Próbom przysłuchiwaliśmy się w audycji "Kwadrans bez muzyki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze seanse filmu "Robotnicy 80". "Nie można było wejść do kina. Wszyscy chcieli to zobaczyć"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2024 13:26
31 sierpnia minęła 44. rocznica podpisania w Stoczni Gdańskiej Porozumień Sierpniowych. W "Kwadransie bez muzyki" państwo Danuta i Andrzej opowiedzieli o kulisach seansów filmu "Robotnicy 80". To produkcja dokumentalna, która opowiadała o strajkach w Stoczni Gdańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzyżowa - wieś z bogatą historią

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2024 09:10
Krzyżowa to niewielka wieś na Dolnym Śląsku, nieopodal Świdnicy. To tu w czasie wojny działała antyhitlerowska organizacja konspiracyjna. Grupa została wykryta i zlikwidowana, niemniej Krzyżowa stała się dla Niemców symbolem oporu. Tę wyjątkową miejscowość odwiedziliśmy w "Kwadransie bez muzyki".
rozwiń zwiń