W pracowni artystycznej Zbigniewa Maleszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2024 11:00
W "Kwadransie bez muzyki" tym razem odwiedziliśmy warszawską Historyczną Pracownię Artystyczną Zbigniewa Maleszewskiego - zmarłego w 2017 roku rzeźbiarza, architekta, podróżnika, żołnierza AK, inspiratora Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Wnętrze Historycznej Pracowni Artystycznej Zbigniewa Maleszewskiego
Wnętrze Historycznej Pracowni Artystycznej Zbigniewa MaleszewskiegoFoto: Edyta Paduch

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Zbigniewa Maleszewskiego. Artysta ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1954 roku uczestniczył w prestiżowych wystawach w kraju i za granicą, zdobywając uznanie na całym świecie.


Posłuchaj
15:34 Kwadrans bez muzyki 2024_09_11-11-02-07.mp3 W pracowni artystycznej Zbigniewa Maleszewskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)

Jest również autorem pomnika generała Kazimierza Pułaskiego w Denver, w Stanach Zjednoczonych. Tworzył rzeźby zarówno monumentalne, jak i kameralne w marmurze, granicie, bazalcie, serpentynicie i sjenicie. Za swoją twórczość został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Wyjątkowa pracownia Zbigniewa Maleszewskiego

Pracownia, która była także mieszkaniem artysty, jest wspaniałym przykładem wnętrz z lat 60. W pracowni znajdują się rzeźby, zbiory kolekcjonerskie sztuki, rzemiosła artystycznego, militariów, okazów geologicznych.

W piwnicach - Tajna Drukarnia Solidarności. Na skwerze przed pracownią - Galeria Plenerowa rzeźb artysty. To intrygujące miejsce przy ulicy Bugaj 15 odwiedziła Katarzyna Sanocka.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Katarzyna Sanocka

Data emisji: 11.09.2024

Godz. emisji: 11.00

am/kmp

Czytaj także

W pracowni artystycznej Karola Tchorka. Nowa atrakcja turystyczna Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2024 14:59
- Karol Tchorek miał pozwolenie na bycie rzeźbiarzem, ale oprócz tego po cichu był także marszandem sztuki. Miał bardzo dużo ram pozyskanych w różny sposób z wojennej i powojennej Warszawy. Ludzie przychodzili do niego również naprawić stare żyrandole lub inne przedmioty - mówił w Dwójce Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.
rozwiń zwiń