Polsko-ukraińska współpraca przy ochronie zabytków

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2024 21:34
W różnych miejscach w Ukrainie mimo wojny, codziennych trudności związanych z alarmami czy wyłączaniem prądu odbywają się prace konserwatorskie. Przy zabytkach pracują również polscy konserwatorzy. Wśród nich Ania Kudzia, związana z pracami konserwatorskimi w Ukrainie od 15 lat.
Polacy na Ukrainie pomagają w ochronie i renowacji zabytków
Polacy na Ukrainie pomagają w ochronie i renowacji zabytkówFoto: Shutterstock/Alexander Levitsky

Obecnie wraz ze swoim polsko-ukraińskim zespołem pracuje we Lwowie. Tu znajduje się ich pracownia, w której codziennie od ponad dwóch lat również szykują specjalne medyczne plecaki dla żołnierzy ukraińskich – bardzo często swoich przyjaciół, którzy jeszcze niedawno spędzali z nimi czas na rusztowaniach.

We Lwowie w pracowni konserwatorskiej Ania Kudzia opowiedziała Marianie Kril o pracy w Ukrainie, rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie ochrony zabytków i o pomocy, która obecnie jest dla zespołu konserwatorów najważniejsza. W różnych miejscach w Ukrainie mimo wojny, codziennych trudności związanych z alarmami czy wyłączaniem prądu odbywają się prace konserwatorskie.

Przy zabytkach pracują również polscy konserwatorzy. Wśród nich Ania Kudzia, związana z pracami konserwatorskimi w Ukrainie od 15 lat. Obecnie wraz ze swoim polsko-ukraińskim zespołem pracuje we Lwowie. Tu znajduje się ich pracownia, w której codziennie od ponad dwóch lat również szykują specjalne medyczne plecaki dla żołnierzy ukraińskich – bardzo często swoich przyjaciół, którzy jeszcze niedawno spędzali z nimi czas na rusztowaniach.

We Lwowie w pracowni konserwatorskiej Ania Kudzia opowiedziała Marianie Kril o pracy w Ukrainie, rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie ochrony zabytków i o pomocy, która obecnie jest dla zespołu konserwatorów najważniejsza.

***

Na Kwadrans bez muzyki we wtorek (8.10) w godz. 11.00-11.15 zaprasza Mariana Kril.

dz

Czytaj także

"Wymazać naród". Reżyser: celowo używamy terminu "ludobójstwo kulturowe"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 11:39
- W ogromie tej wojny, w ogromie koszmaru, który Rosjanie zgotowali niewinnym mieszkańcom Ukrainy, siłą rzeczy najczęściej słyszymy o tych najbardziej przerażających aspektach rosyjskich zbrodni. W sposób naturalny na drugim planie znajduje się kultura, ale to absolutnie nie oznacza, że jest ona mniej ważna - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Grzywaczewski, reżyser dokumentu "Erase the Nation" ("Wymazać naród").
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bastion. Artyści ukraińscy o wojnie". Wyjątkowa wystawa w Muzeum Śląskim

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 17:33
Ekspozycja "Bastion. Artyści ukraińscy o wojnie" prezentowana w Muzeum Śląskim jest zbiorem obrazów, które dokumentują walkę o wolność Ukrainy. Poza dramatami i cierpieniem jest to także opowieść o walce i nadziei. O tym, co możemy zobaczyć na wystawie oraz jak przebiegała organizacja ekspozycji opowiedzieli w Programie 2 Polskiego Radia kuratorzy wystawy - Joanna Szeligowska-Farquhar i Kostiantyn Trachuk.
rozwiń zwiń