Pałac Branickich w Białymstoku

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2024 11:30
Pałac Branickich w Białymstoku jest zaliczany do najważniejszych realizacji barokowej architektury w tej części Europy. Mecenat hetmana Jana Klemensa Branickiego doprowadził w XVIII wieku do opatrzenia rezydencji mianem "Polskiego Wersalu". Historia tego obiektu sięga jednak nawet XV wieku. 
Pałac Branickich w Białymstoku
Pałac Branickich w BiałymstokuFoto: Shutterstock/Salarko

Dziś mieści się tam Uniwersytet Medyczny, a także Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, którego dyrektorką jest dr Magdalena Muskała - muzealniczka i historyk medycyny. To ona opowiadała nam o sekretach i historii Pałacu Branickich.


Posłuchaj
14:36 Kwadrans bez muyki 2024_10_09-11-00-04.mp3 Pałac Branickich w Białymstoku (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)

Pałac Branickich to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej w stylu późnobarokowym. Określany jest mianem Wersalu Podlasia, Wersalem Północy albo polskim Wersalem.

Jego historia sięga XV wieku. Podobno początkowo znajdował się tu drewniany dwór rodu Raczko Tabutowiczów. Po śmierci Mikołaja Raczkowicza jego żona - Katarzyna Wołłowiczówna - wyszła ponownie za mąż za Piotra Wiesiołowskiego, który zlecił królewskiemu budowniczemu Hiobowi Bretfusowi wznieść murowany, gotycko-renesansowy zamek.

Czytaj też:

Syn Wiesiołowskiego zapisał swoje dobra skarbowi Rzeczypospolitej. Jednak za zasługi w wojnie ze Szwedami sejm przekazał tę ziemię Stefanowi Czarnieckiemu. Ten oddał podarunek córce Katarzynie Aleksandrze, żonie Jana Klemensa Branickiego. Od tego czasu zamek stał się siedzibą rodu Branickich herbu Gryf. Od 1750 roku powoli przekształcał się w barokową rezydencję.

W 1944 roku pałac został w 70 proc. zburzony przez wycofujących się Niemców. Dużą część z tego, co pozostało, zniszczyła w tym samym roku Armia Czerwona. Pałac jednak stopniowo odbudowywano, aż do roku 1960.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Maria Czok

Gość: dr Magdalena Muskała (muzealniczka, historyk medycyny)

Data emisji: 9.10.2024

Godz. emisji: 11.00

dz/am

Czytaj także

Życie białostockiej kamienicy sportretowane w słuchowisku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 14:00
- Gdyby te drzwi, gdyby ta podłoga mogły mówić, myślę, że nieraz uśmiechalibyśmy się do łez, ale również bardzo gorzko płakali, ponieważ budynek przetrwał wojnę bardzo burzliwie. Jak w soczewce odbijają się tutaj losy nawet całego kraju - mówiła prezeska Fundacji Pracownia Teatralna Justyna Godlewska z Białegostoku. W słuchowisku pt. "71 a" Anton Ilyin przedstawił burzliwe losy siedziby pracowni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Białymstoku - "Fotografia jest tutaj najważniejsza"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2024 18:20
Pokazy ponad 200 artystów, 30 wystaw, 3 warsztaty i 4 pokazy filmów. Do tego konkursy, wykłady, prelekcje oraz spotkania autorskie. - To program Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto. O szczegółach wydarzenia opowiedział w Dwójce Grzegorz Jarmocewicz, dyrektor artystyczny festiwalu. 
rozwiń zwiń