Marek Żebrowski i Polish Music Center. Rękopisy współczesnych polskich kompozytorów w Los Angeles

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2025 15:56
Szef Polish Music Center - Marek Żebrowski podzielił się w Dwójce swoimi wspomnieniami. Kompozytor opowiedział między innymi o początkach i działalności polskiego centrum w USA. To właśnie ta instytucja sprawiła, że ze Wschodniego Wybrzeża trafił na Zachód Stanów Zjednoczonych.
Marek Żebrowski był nagradzany za działania na rzecz Polski poza granicami kraju
Marek Żebrowski był nagradzany za działania na rzecz Polski poza granicami krajuFoto: PAP/Jan Bogacz

Marek Żebrowski od 20 lat jest szefem Polish Music Center przy University of Southern California. W tym roku UNESCO wyróżniło unikalną kolekcję rękopisów Henryka Warsa, która znajduje się w tych archiwach. 

Posłuchaj
11:37 Zapiski ze współczesności 2024_12_30 12-47-38.mp3 Marek Żebrowski o studiach w Polsce, we Francji i w Stanach Zjednoczonych (Zapiski ze współczesności/ Dwójka)

13:56 Zapiski ze współczesności 2024_12_31 12-45-47.mp3 Marek Żebrowski o polskich zbiorach muzycznych w Kalifornii (Zapiski ze współczesności/ Dwójka)

13:57 Zapiski ze współczesności 2025_01_02-12-44-26.mp3 Marek Żebrowski o festiwalu Camerimage (Zapiski ze współczesności/ Dwójka)

12:50 Zapiski ze współczesności 2025_01_03-12-46-48.mp3 Marek Żebrowski o pasji do pisania książek (Zapiski ze współczesności/ Dwójka)

    

Polish Music Center

Marek Żebrowski przyznał, że znaczną część jego dojrzałego życia wypełnia praca w polskim centrum muzycznym. - To bardzo ciekawe miejsce i jedyne takie dla muzyki polskiej poza granicami kraju. Zostało założone w 1985 roku, ale w zasadzie już w 1984 założycielka - pani Wanda Wilk zauważyła, że nie ma materiałów nt. polskiej muzyki - opowiedział.

- Kiedy przeszła na emeryturę i uzyskała spadek po swoich rodzicach, postanowiła założyć centrum. Była to bibliotek służąca popularyzacji polskich kompozytorów. Czasami organizowane były koncerty - powiedział.

Podróż do Los Angeles

Marek Żebrowski podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych studiował i mieszkał w Bostonie. Przypadek sprawił, że podczas pobytu na drugim wybrzeżu usłyszał o założycielce Polish Music Center, co później miało wpływ na jego dalsze losy. - Doszły do mnie słuchy, że jest jakaś Polka, która chce coś zrobić dla polskiej muzyki w Los Angeles. Akurat byłem na Zachodnim Wybrzeżu. Ktoś podał mi nazwisko, znalazłem numer w książce telefonicznej i zadzwoniłem bez żadnej zapowiedzi - przyznał.

- Zaczęliśmy rozmawiać i zaprosiła mnie na kolację. Była magnesem, który przyciągnął mnie do Los Angeles - powiedział.

Zbiory polskiego centrum

Marek Żebrowski powiedział, że początki centrum były skromne. Przez lata udało się jednak zgromadzić pokaźne zbiory, które później wyróżniło UNESCO. - Zaczęło się od jednego pokoju i tego, że Lutosławski i Skorwaczewski dali swoje własne rękopisy dla centrum. Teraz mamy ponad 300 rękopisów. W większości wielkich polskich kompozytorów współczesnych. W tej chwili robimy digitalizację tego wszystkiego - zdradził.

Czytaj także:

- Pani Wilk była dyrektorem przez pierwsze dziesięć lat istnienia centrum. Potem przejęła to dr Maja Trochimczyk. Od 2004 roku kierują nią ja - dodał Marek Żebrowski.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Marek Żebrowski (pianista, kompozytor, pedagog)

Data emisji: 30-31.12.2024 i 2-3.01.2025

Godz. emisji: 12.45

dz/zch

Czytaj także

Tadeusz Wielecki w Dwójce: to radio przyszło do mnie pierwsze

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 12:10
Tadeusz Wielecki to polski kompozytor, improwizator i kontrabasista. Jest też autorem wielu edukacyjnych programów radiowych, adresowanych głównie dla dzieci. Z okazji swoich 70. urodzin opowiedział w Dwójce o swoich fascynacjach, inspiracjach i sposobach dzielenia się muzyką z innymi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapisy 20 lat rozmów z kompozytorami. Przekrój życiorysów największych polskich muzyków

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2024 19:00
Niecodzienne wydawnictwo, zwierające kompendium wiedzy i wspomnień. Książka "Dusza dźwięków. Rozmowy z polskimi kompozytorami" to zapis rozmów przeprowadzanych przez ponad dwadzieścia lat z muzykami zajmującymi ważne miejsce na polskiej scenie muzycznej. Publikacja stanowi dokumentację ich twórczości, opatrzoną fotografiami, fragmentami partytur oraz rękopisami.
rozwiń zwiń