Jerzy Stuhr: zrodziła się we mnie przekora

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 16:00
Najpierw był etap naśladownictwa i parodii – naśladował "Trzech Muszkieterów", "Winnetou". Dzięki temu zaczął nabierać umiejętności bycia kimś innym. W teatrze studenckim zaczął się w nim rodzić bunt...
Audio
  • Jerzy Stuhr o kolejnych etapach swojej drogi artystycznej; naśladownictwo (lata dziecięce), teatr studencki (bunt i niezgoda), studia polonistyczne (odkrywanie treści), studia teatralne (dążenie do kunsztu, szlifowanie form), reżyseria jako możliwość osobistej wypowiedzi, przygotowywanie się do roli obserwatora (Zapiski ze współczesności)
  • Jerzy Stuhr o zawodzie aktora, o szczęściu, które jest niezbędne, by osiągnąć sukces, o ludziach którzy mieli wpływ na rozwój jego osobowości (Zapiski ze współczesności)
  • Jerzy Sthur wyjaśnia, dlaczego zajął się reżyserią, a także wspomina kręcenie swoich najważniejszych filmów: "Spisu cudzołożnic" i "Historii miłosnych" (Zapiski ze współczesności)
  • Jerzy Stuhr opowiada o swoim artystycznym wyjściu w świat, o znaczeniu, jaki miał w jego życiu i w twórczych dokonaniach pobyt we Włoszech (Zapiski ze współczesności)
  • Jerzy Stuhr opowiada o swojej pracy pedagoga, snuje refleksje na temat odpowiedzialności i znaczenia tej części jego życia artystycznego. Mówi o różnicach pomiędzy zawodem aktora, "przygoda serca", i reżysera, "przygoda intelektualna" (Zapiski ze współczesności)
Jerzy Stuhr
Jerzy StuhrFoto: Polskie Radio

Patrząc z perspektywy na swoje życie aktor zauważył pewne harmonijne etapy – Najpierw  zafascynowałem się tym, że przed ludźmi mogę coś wykreować i sprawić, że będą oni poruszeni tym co do nich mówię. I to był bagaż wczesnych lat dziecięcych, epoka naśladownictwa – mówił w "Zapiskach ze Współczesności" Jerzy Stuhr.

Dziś egzaminując swoich studentów, z dużą tolerancją podchodzi do tego, że ktoś kogoś naśladuje – Ja sobie tylko myślę ile czasu trzeba, żeby to naśladownictwo z kogoś wytrzebić. Żeby ta młoda aktorka, młody aktor zaczęli dostrzegać jakie cechy ich odróżniają od innych, i żeby z tego zaczęli czerpać – stwierdził genialny aktor.

W pięciu gawędach Jerzy Stuhr opowiada o kolejnych etapach swojej drogi artystycznej: naśladownictwie w latach dziecięcych; czasie buntu i niezgody, które w życiu aktora przypadły na moment występowania w teatrze studenckim; studiach polonistycznych, które pozwoliły mu odkryć nowe treści; w końcu studiach teatralnych jako warsztacie, w którym mógł wypracować swój kunszt  oraz reżyserii, która dała mu możliwość osobistej wypowiedzi. W audycji Jerzy Stuhr opowie też o swoich przygotowaniach do roli obserwatora.

"Zapiski ze współczesności" z Jerzym Stuhrem przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.

Zobacz więcej na temat: Jerzy Stuhr
Czytaj także

Jak zostałem aktorem, czyli opowieść Janusza Gajosa

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 19:00
- Udało mi się dopiero za czwartym razem. Nie wiem skąd ten upór, bo nie odnajduję w sobie takich cech charakteru. Ale w tym jednym wypadku rzeczywiście było coś, co nie pozwalało mi ani na chwilę zboczyć z tej ścieżki - tak o początkach swojej drogi aktorskiej mówił w cyklu "Zapiski ze współczesności" Janusz Gajos.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cembrzyńska opowiada o życiu w filmie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 19:00
Na srebrnym ekranie debiutowała w "Rękopisie znalezionym w Saragossie", potem, zajęła się produkcją filmową. W "Zapiskach ze współczesności" wspomnienia Igi Cembrzyńskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Droga Zofii Kucówny do aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 21:00
W tym tygodniu w audycji "Zapiski ze współczesności" - Zofia Kucówna, wybitna aktorka, wybitny pedagog.
rozwiń zwiń