Carlos Marrodan Casas: w liceum zakochałem się w "Lalce"
Po śmierci dyktatora Francisca Franco w 1975 roku Hiszpania przeszła od autorytaryzmu do demokracji, ale kwestie pamięci, rachunku krzywd, a nawet godnego pochówku ofiar wojny i dyktatury pozostały przez kolejne dekady w dużej mierze nierozwiązane. Od początku tego stulecia to się zmienia.
Niedawno w Madrycie wielkie spory wywołała ekshumacja generała Franco z jego mauzoleum - po ponad 40 latach od końca frankizmu nadal wzbudza on ogromne emocje. Dyskusje o historycznych winach towarzyszyły również kryzysowi związanemu z katalońskim referendum niepodległościowym.
Wysyp książek o trudnej przeszłości
Właśnie ukazały się dwie powieści - "Król przyjmuje" Eduarda Mendozy i "Władca cieni" Javiera Cercasa, a ponadto reportaż historyczny "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany" Katarzyny Kobylarczyk. Był to pretekst, by zająć się w naszej audycji kwestią pamięci historycznej na Półwyspie Iberyjskim.
***
Tytuł audycji: Dwukropek
Prowadził: Piotr Kofta
Goście: Katarzyna Kobylarczyk (autorka książki "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany"), Katarzyna Okrasko (iberystka, tłumaczka) i Carlos Marrodan Cassas (iberysta, tłumacz, redaktor, wydawca)
Data emisji: 27.10.2019
Godzina emisji: 16.00
pg/am