Muzeum w Nieborowie. Tu czas się zatrzymał

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 15:30
Dwójka odwiedziła wyjątkowy zespół pałacowo-ogrodowy w Nieborowie, który należy do niewielkiej grupy kompletnie zachowanych miejsc tego typu w Polsce.
Audio
  • Historia muzeum w Nieborowie. Opowieści o niezwykłym miejscu, pałacu, który stał się domem dla wybitnych polskich twórców (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Zrewitalizowane Muzeum w Nieborowie i Arkadii
Zrewitalizowane Muzeum w Nieborowie i ArkadiiFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Muzeum w Nieborowie świętuje 70. urodziny. Położone pomiędzy Łodzią a Warszawą – otoczone z jednej strony ścianą Puszczy Bolimowskiej, z drugiej rozległymi polami uprawnymi – zachowało do naszych czasów charakter książęcej rezydencji. – Pałac w Nieborowie to prawdziwy dom, miejsce na ludzką miarę. Wciąż czuje się tu obecność dawnych mieszkańców – mówiły nasze przewodniczki po muzeum.

W audycji poznaliśmy historię kompleksu pałacowego, który zmienia się dziś dzięki rewitalizacji. Dowiedzieliśmy się także, dlaczego to właśnie tu z takim upodobaniem tworzyli Konstanty Ildefons Gałczyński i Zofia Nałkowska.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Agnieszka Morawińska (dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie) Anna Ewa Czerwińska (kurator Nieborowa i Arkadii), Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka (konserwator nieborowskiego muzeum)

Z nagrań archiwalnych: Włodzimierz Piwkowski (wieloletni kurator i autor książek o Nieborowie)

Data emisji: 17.06.2015

Godzina emisji: 21.30

kd/mc

Czytaj także

Nieborów - miejsce magiczne

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 13:47
- To prawda i dotyczy to zwłaszcza okresu powojennego, gdy pałac zmienił swoje status quo i został ocalony od dewastacji - mówi Piotr Parandowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odbudowa Warszawy. Jak rozluźniono stolicę

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 19:00
- To z naszej perspektywy budynki przedwojennej Warszawy są ładne i wartościowe. W latach 40. secesji się nie ceniło - opowiadał o pracach Biura Odbudowy Stolicy historyk Andrzej Skalimowski.
rozwiń zwiń