7 wspaniałych. Polskie aktorki filmowe na emigracji

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 08:00
- Tych aktorek zapomnianych jest dużo więcej, ciężko było się skupić tylko na siedmiu postaciach - opowiadał Grzegorz Rogowski o bohaterkach swojej książki "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji".
Audio
  • Grzegorz Rogowski o bohaterkach swojej książki "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji" (Poranek Dwójki)
Fragm. okładki książki Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji, wydawnictwo MUZA S.A.
Fragm. okładki książki "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji", wydawnictwo MUZA S.A.Foto: mat. prom.

skazane-na-zapomnienie.jpg

- Starałem się znaleźć wspólny mianownik. Dlatego wybrałem te aktorki, które zagrały jakąś główną rolę w filmie, miały spory dorobek i wyemigrowały - przed wojną, podczas jej trwania czy zaraz po niej - i nigdy do kraju już nie wróciły - tłumaczył Grzegorz Rogowski. Istotny był tu również kierunek emigracyjnej podróży: wszystkie przedstawione w książce aktorki osiedliły się w USA.

A wśród przywołanych nazwisk znajdziemy m.in. Renatę Radojewską, znaną z "Zapomnianej melodii", Tamarę Wiszniewską, która zagrała w "Trędowatej" czy w "Dziewczętach z Nowolipek", oraz Lenę Żelichowską, aktorkę "Granicy", "Żołnierza królowej Madagaskaru", "Szpiega w masce".

Jak udało się Grzegorzowi Rogowskiemu zrekonstruować zapomniane losy polskich artystek, w tym: dotrzeć do korespondencji Jadwigi Smosarskiej z Janem Lechoniem czy odnaleźć niepublikowane dotąd zdjęcia przedwojennych gwiazd?

***

Prowadzi: Monika Pilch

Gość: Grzegorz Rogowski (autor książki "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji")

Data emisji: 5.04.2017

Godzina emisji: 7.35

Materiał zostal wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/mz

Czytaj także

"U Wyspiańskiego nie ma fatum. Ludzie są ofiarami ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 18:30
- Wszystko, co kreuje tragizm w dramatach Wyspiańskiego, to efekt różnych stosunków społecznych, tam nie ma siły zewnętrznej, która ingeruje w ten świat - podkreślała prof. Maria Prussak w audycji o "Klątwie" i innych tekstach Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieśń Kozła tańczy Szekspira. Grzegorz Bral na "Wyspie"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 19:00
– To nie jest tylko i wyłącznie "Burza". Oczywiście "Burza" jest punktem wyjścia, ale są tam też Salvador Dali, Picasso, kubiści... – mówił o spektaklu "Wyspa" Grzegorz Bral, aktor, reżyser i twórca słynnego Teatru Pieśń Kozła. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Amok". Jak Kasia Adamik zrobiła film Polańskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 20:30
– To historia, która pobudziła wyobraźnię wielu filmowców – mówiła reżyserka inspirowanego głośną aferą kryminalną filmu, do którego realizacji przymierzał się sam Roman Polański.
rozwiń zwiń