"Ścieżkami mistrza Bharaty". Sztuki performatywne południowych Indii i Himalajów Ladakhu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 10:19
- Pasja związana ze sztukami performatywnymi Indii pochłonęła mnie w 1983 roku. Od tego czasu dość regularnie prowadziłem penetracje badawcze w południowych Indiach, a potem w Himalajach indyjskich. Ta wystawa zbiera fotogramy i zdjęcia z obu tych rejonów. Są przede wszystkim autorstwa Elżbiety, ja czuję się tu trochę dopisany - mówił w Dwójce Krzysztof Renik, współautor wystawy "Ścieżkami mistrza Bharaty".
Audio
  • Elżbieta Dziuk i Krzysztof Renik o wystawie swoich fotografii "Ścieżkami Mistrza Bharaty" (Poranek Dwójki)
Plakat wystawy
Plakat wystawyFoto: materiały prom./hp_clicks (Shutterstock)

Wernisaż wydarzenia zaplanowano na czwartek (25.07) w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Jej autorzy: Elżbieta Dziuk i Krzysztof Renik - małżeństwo podróżników, pasjonaci kultury indyjskiej - zapraszają w podróż po fascynującej i ciągle jeszcze tajemniczej rzeczywistości indyjskich sztuk performatywnych. Tych najantyczniejszych i tych bardziej współczesnych. Część tych tradycji to widowiska ściśle teatralne, część to widowiska o charakterze obrzędowym i rytualnym.

Kim był mistrz Bharata? Pokaz jakiego filmu będzie towarzyszył otwarciu wystawy? Dlaczego teatr indyjski jest tak inspirujący dla twórców z Zachodu? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Elżbieta Dziuk i Krzysztof Renik (autorzy wystawy "Ścieżkami mistrza Bharaty")

Data emisji: 25.07.2019

Godzina emisji: 9.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/mko

Czytaj także

Polak, który malował dla maharadży

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 16:55
- Wydawało się, że on już wiele zrobił w Polsce w okresie międzywojennym. A jednak to opus magnum które po nim zostało w Indiach, tworzy tę postać w pełni - podkreślał Piotr Janowczyk, reżyser filmu animowanego "Wieczny ogień" ożywiającego indyjskie obrazy Stefana Norblina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grotowski w indyjskim Bengalu

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 09:24
W audycji mówiliśmy o warsztatach, które w okresie Teatru Źródeł Jerzy Grotowski prowadził w Bengalu Zachodnim w Indiach.
rozwiń zwiń