"Pastorałki staropolskie"
Bogactwo bożonarodzeniowych tradycji znajduje odzwierciedlenie w przepięknych tekstach staropolskich kolęd i pastorałek. Zapisane są w nich nie tylko biblijne opowieści, ale także ich uniwersalne przesłanie, a tkwiące w nich okruchy ludowej obrzędowości podkreślają głęboką wrażliwość i mądrość prostego ludu. Wraz z muzyką zachowaną w źródłach, z których najstarsze pochodzą z XVI i XVII wieku, tworzą złożony obraz obchodzonych w grudniu świąt.
Premierowe spektakle odbędą się 30 grudnia 2022 roku oraz 5 stycznia 2023 roku w Polskiej Operze Królewskiej. Przygotowania do premiery rozpoczęły się wiosną, kiedy dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Andrzej Klimczak zaprosił do współpracy Jacka Urbaniaka. - Jesteśmy w Polskiej Operze Królewskiej i Teatrze Stanisławowskim i robimy to tak, żeby pasowało do tego teatru, który cudem ocalał w Warszawie i jest jednym z najpiękniejszych teatrów barokowych na świecie - mówi Jacek Urbaniak. - Postanowiliśmy zachować styl tradycyjny. Historia pastorałek zostaje nietknięta, zaczyna się w raju od grzechu pierworodnego Adama i Ewy, a potem wędrujemy do sceny zwiastowania. Mamy scenę ze św. Józefem, następnie wszystkie sceny pasterskie i na końcu wspólne kolędowanie - opowiada.
Jacek Urbaniak jest kompozytorem zarówno utworów stylizowanych na utwory dawne, jak i autorem muzycznej kompozycji całego spektaklu, podczas którego usłyszymy znane kolędy i pastorałki i będziemy mogli poznać dawne kompozycje. - Opowiadamy od setek lat znaną historię, ale muzyka nie jest znana - podkreśla Jacek Urbaniak. - Sięgnąłem po utwory, które od 10 lat są w mojej głowie, ponieważ gram muzykę staropolską z zespołami instrumentów dawnych i pomyślałem sobie, że dopasuję teksty teatralne z XVI-XVIII wieku do muzyki, która już istnieje - przyznaje muzyk.
Kierownictwo muzyczne
Kompozycje wykona zespół instrumentalny i wokalny, ale także soliści Polskiej Opery Królewskiej pod kierunkiem Karola Szwecha. - Kwintet smyczkowy jest dość kameralny - podkreśla dyrygent. - Mamy osiem instrumentów dętych i do tego perkusja obsługiwana przez jednego perkusistę. Partię Maryi śpiewa Iwona Lubowicz razem z Karoliną Różą-Kowalczyk, a Józefa kreuje Sławomir Jurczak z Dariuszem Górskim, więc te postacie są wymienne - mówi.
- Zespół wokalny liczy u nas 24 osoby i kilkunastu solistów, którzy wcielają się w różne postaci, które występują w "Pastorałkach staropolskich" - dodaje Karol Szwech.
22:53 2022_12_19 23_12_02_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Premiera "Pastorałek staropolskich" w Polskiej Operze Królewskiej (Kulturalna Jedynka)
Ponadto w audycji:
- Grudzień to miesiąc pełen magii, w którym często wracamy do lat dzieciństwa, kiedy wierzyliśmy, że prezenty przynosi święty mikołaj, marzenia się spełniają i wszystko jest możliwe - nawet wizyta przybysza z obcej planety albo latanie na smoku. Dla wszystkich widzów, którzy mają ochotę przenieść się w inny, fantastyczny wymiar, bezpłatna platforma VOD ARTE.tv przygotowała dwie propozycje: film "Jak E.T. podbił kina i serca" oraz serię "Smoki", której narratorem jest John Howe, twórca słynnego Smauga z trylogii "Hobbit" Petera Jacksona. Również bezpłatnie - europejski festiwal filmowy online. Do 31 grudnia można obejrzeć 9 filmów młodego europejskiego kina w języku francuskim, niemieckim, angielskim, hiszpańskim, polskim i włoskim. Opowiedzieliśmy o programie tego wydarzenia.
- Felieton Ewy Heine "3 minuty o teatrze". Spektakl "Nic się nie stało" w Garnizonie Sztuki w Warszawie - autorski spektakl duetu Rowicki/Ratajczak o gwiazdach polskiego footballu.
Czytaj również:
***
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Joanna Sławińska
Materiał: Dorota Kołodziejczyk
Data emisji: 18.12.2022 r.
Godzina emisji: 23.09
ans/kor