Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego: czekaliśmy na ten moment 103 lata

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 11:02
- Jesteśmy w 104. roku istnienia Muzeum Wojska Polskiego i tak naprawdę dopiero od ubiegłego roku możemy powiedzieć, że nasza instytucja posiada jakiś fragment terenu i budynku na własność. Jeszcze do dzisiaj większość naszych zbiorów, stanowisk pracy mieści się w użyczonych lokalizacjach - mówił w "Poranku Dwójki" szef instytucji Paweł Żurkowski.
Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego w WarszawieFoto: materiały prom.
  • Muzeum Wojska Polskiego powstało w 1920 roku, dekretem naczelnego wodza, marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.
  • Przed wybudowaniem nowej siedziby instytucja mieściła się przy Al. Jerozolimskich 3.
  • Od teraz MWP będzie częścią kompleksu muzealnego na terenie Cytadeli Warszawskiej.

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej już w najbliższą niedzielę, 13 sierpnia. Budynek zaprojektowała ta sama pracownia architektoniczna, co pobliskie Muzeum Historii Polski.

- Nasz budynek, jeden z dwóch planowanych na terenie Cytadeli z myślą o naszym muzeum, został tak zaprojektowany, by współgrać z otoczeniem i z charakterem miejsca, które było obiektem wojskowym, miało swój klasyczny XIX-wieczny wydźwięk, ceglany, obwałowany. Wobec tego i budynki są tak projektowane, by dostosować się do tego, nie dosłownie, ale tak by nie stanowić dysonansu. Stąd ich kolor, wysokość i faktura - opisywał Paweł Żurkowski.

Nowe otwarcie dla Muzeum Wojska Polskiego

Przeprowadzka Muzeum Wojska Polskiego do nowej siedziby nadal trwa. - To długotrwały proces. Cieszymy się, że w tej chwili realizujemy pierwszy, najważniejszy etap, który pozwala nam po krótkiej przerwie wrócić w przestrzeń publiczną; żeby Muzeum Wojska Polskiego nie zniknęło z turystycznej mapy Warszawy - podkreślał szef instytucji.

Kolekcja placówki liczy ponad 300 tysięcy eksponatów i jest jedną z największych w Polsce. Część z nich zostanie pokazana na wystawie inauguracyjnej zatytułowanej "1000 lat Chwały Oręża Polskiego". Otwarciu muzeum 13 sierpnia towarzyszyć będą także inne atrakcje.

Inauguracyjne atrakcje w Muzeum Wojska Polskiego

- Rozpoczynamy uroczystą defiladą. Około dwustu rekonstruktorów historycznych, pieszych i konnych, wmaszeruje na teren Cytadeli Bramą Nowomiejską i ulicami Cytadeli wkroczy uroczyście na plac Gwardii Pieszej i Koronnej. Tam o godz. 13 odbędzie się uroczyste otwarcie naszego budynku i naszej wystawy inauguracyjnej. Na koniec zabrzmi salwa artyleryjska - tłumaczył Tomasz Szumański, rzecznik Muzeum Wojska Polskiego.

Plakat wystawy "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" Plakat wystawy "1000 lat Chwały Oręża Polskiego"

Po zobaczeniu wystawy "1000 lat Chwały Oręża Polskiego" będzie można wziąć udział w pikniku historycznym. - Rekonstruktorzy historyczni będą prezentować swoje popisy: turnieje rycerskie, walki piesze i konne, wystrzały armatnie, pokazy broni czarnoprochowej. Atrakcji będzie bardzo, bardzo dużo - zachęcał gość Dwójki.


Posłuchaj
14:34 Poranek Dwójki MWP 10.08.2023.mp3 Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Paweł Żurkowski i jego rzecznik prasowy Tomasz Szumański o otwarciu nowej siedziby instytucji (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Paweł Żurkowski (dyrektor Muzeum Wojska Polskiego), Tomasz Szumański (rzecznik instytucji)

Data emisji: 10.08.2023

Godz. emisji: 9.35

mo/pg


Czytaj także

Muzeum jako miejsce pamięci i komunikacji w czasach nowożytnych

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2023 21:00
Starożytne musejony Aten i Aleksandrii, miejsca nauki i edukacji, bogate biblioteki, służyły uczonym i ich uczniom. Forma realizacji idei gromadzenia i eksponowania zbiorów zmieniała się na przestrzeni dziejów, poprzez gabinety osobliwości do współczesnych miejsc pamięci zbiorowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Powstań Śląskich: multimedialne i interaktywne centrum edukacji

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023 19:05
Przy okazji wyścigu Tour de Pologne, Trójkowy dziennikarz Krzysztof Łoniewski odwiedził Muzeum Powstań Śląskich. Powstało ono w Świętochłowicach, zgodnie z najnowszymi trendami muzealnictwa, a to znaczy, że  dzięki elementom multimedialnym zwiedzający zostaje przeniesiony w realia życia na Górnym Śląsku przełomu lat 20. XX wieku. To pozwala lepiej wczuć się i zrozumieć sytuację mieszkańców.
rozwiń zwiń