- Polsko-Rumuński Sezon Kulturalny potrwa do października 2025 roku.
- Współpracę obu krajów zainaugurowały wernisaż "Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski" oraz Międzynarodowy Festiwal Teatralny.
- Dr Olga Wysocka zdradziła w Dwójce, że Polska jest bardzo lubiana w Rumunii, a przedstawiciele naszej kultury znani w tym kraju.
Wernisaż wystawy "Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski", który odbył się w miniony weekend w Muzeum Brukenthal w Sybinie oficjalnie rozpoczął Polsko-Rumuński Sezon Kulturalny. Przez 17 miesięcy, do października 2025 roku, oba kraje pod wspólnym hasłem "Mamy wspólny język" będą miały okazję do wzajemnego poznawania swojego dziedzictwa i kultury.
Wernisaż i polski teatr
Dr Olga Wysocka zapytana o otwarcie Sezonu Kulturalnego podkreśliła, że towarzyszyły temu wydarzeniu dwie imprezy. - To był moment, kiedy rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Teatralny, jak i otworzyliśmy wystawę "Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski" - powiedziała.
- Wystawa jest tak naprawdę opowieścią o tym, co można zobaczyć, lądując już w samym miasteczku - czyli wspaniałe góry. Są one dumą i potęgą Rumunii, ale także czymś, co przez wiele lat inspirowało także polskich artystów. Te prace zapierają dech, tak samo jak spojrzenie na tę naturę już z płyty lotniska - podkreśliła.
Zaproszenie do Rumunii
Gość Polskiego Radia zdradziła także, że polska kultura nie jest w Rumunii anonimowa i warto odwiedzić ten kraj. - Mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć także w otwarciu Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego, podczas którego można było zobaczyć spektakl "Employees" Łukasza Twarkowskiego czy spektakl "Arcadia" Teatru KTO - relacjonowała.
- Zaznaczona jest więc także obecność polskiego teatru, widoczna od wielu lat. Dzielę się tym, co się działo, po to, żeby zachęcić wszystkich, aby wybrali się do Rumunii, zobaczyli wystawę, ale również spojrzeli na to, co się dzieje w takich miejscach, do których zagląda polska kultura. Taki festiwal jest tworzony w niesamowitym dialogu z polskimi artystami - zaznaczyła.
Co Rumuni myślą o polskiej kulturze?
Dr Olga Wysocka oceniła także, że zarówno Polska, jak i nasza kultura jest pozytywnie postrzegana w Rumunii. - Rumuni znają nas bardzo mocno z takich nazwisk jak Grotowski, Kantor, Wajda, Agnieszka Holland czy Wisława Szymborska. Mam poczucie, że nie jesteśmy mało znanym krajem, ale krajem bardzo lubianym - stwierdziła.
- Tego typu wydarzenia i sytuacje bardzo pomagają, bo nadają rangę. Pojawiają się ministrowie i to jest wspaniałe i szalenie istotne. Otwiera to też drogę do realizacji projektów - dodała dr Olga Wysocka.
13:33 _PR2 (mp3) 2024_06_24-16-31-53.mp3 Dr Olga Wysocka o Polsko-Rumuńskim Sezonie Kulturalnym (Wybieram Dwójkę)
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Monika Zając
Gość: dr Olga Wysocka (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza)
Data emisji: 24.06.2024
Godz. emisji: 16.30
dz/pg/wmkor