Cisza w pokoju i burza na ekranie - czy uciekamy od rozmów twarzą w twarz?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2024 08:05
Co częściej wybieramy - rozmowę w realu czy konwersację w internecie? Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Rozmów Twarzą w Twarz w audycji "Bez tabu" dyskutowaliśmy o tym, dlaczego zamiast prawdziwej rozmowy coraz częściej wybieramy wymianę wiadomości w mediach społecznościowych.
Czy przez media społecznościowe rozmawiamy coraz mniej w cztery oczy?
Czy przez media społecznościowe rozmawiamy coraz mniej w cztery oczy?Foto: Shutterstock

W dobie mediów społecznościowych i technologii, która rozwija się z dnia na dzień, coraz więcej czasu spędzamy wpatrzeni w ekrany. Trudno znaleźć osobę, która nie ma zainstalowanego na swoim telefonie choćby jednego internetowego komunikatora.


Posłuchaj
96:49 PR4_17_12_2024_20_17_Bez_tabu.mp3 Czy rozmawiamy coraz mniej? (Bez tabu/Czwórka)

 

Social media zrewolucjonizowały sposób, w jaki na co dzień przekazujemy informacje, a dystans między rozmówcami przestał mieć znaczenie. Lata obecności mediów społecznościowych, a także pandemia COVID-19 diametralnie zmieniły komunikacyjne nawyki znacznej większości osób. Coraz głośniejsze są także opinie, że mimo tych wszystkich udogodnień, czujemy się coraz bardziej samotni i odizolowani. 

- Relacje międzyludzkie mają to do siebie, że możemy je kształtować i trenować się w byciu blisko drugiego człowieka. Jeżeli nie mamy takich okazji, a najczęściej komunikujemy się za pomocą mediów społecznościowych czy telefonu, to na pewno jest trudniej być twarzą w twarz. Możemy odczuwać dyskomfort, a nawet uciekać od takiego kontaktu - wyjaśnia Kamila Drężek, psychoterapeutka. - Słowa to tylko nieliczny ułamek naszej komunikacji - dodaje.



- Kiedy się widzimy, możemy wyłapać bardzo dużo sygnałów. Jesteśmy też w jednym czasie i w jednym miejscu. Wydaje mi się, że to ma ogromną wartość. Ze smutkiem patrzę na to, że młode pokolenia nie widzą takiej potrzeby ani wartości - Małgorzata Godlewska, psycholożka z Uniwersytetu SWPS, jedna z liderek kampanii "Mów do mnie grzecznie".


Zobacz także:


Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Rozmów Twarzą w Twarz, który rokrocznie wypada 17 grudnia, w audycji "Bez tabu" poruszyliśmy temat coraz rzadszego kontaktu w cztery oczy. Czy rozmowa przez komunikatory internetowe wyparła tą tradycyjną? Dlaczego trudniej nam rozmawiać twarzą w twarz?

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Kamila Drężek - psycholożka, psychoterapeuta, Karol Jachymek - kulturoznawca, ekspert w obszarze edukacji, kultury młodzieżowej, zmian generacyjnych, komunikacji w nowych mediach i trendów w popkulturze z Uniwersytetu SWPS, dr Małgorzata Godlewska - psycholożka z Uniwersytetu SWPS, jedna z liderek kampanii "Mów do mnie grzecznie".

Data emisji: 17.12.2024

Godzina emisji: 20.17

kajz

Czytaj także

"Polska Rozmawia". Jak rozmawiać z ludźmi o innych poglądach?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 19:20
Rozmowa to fundament naszego funkcjonowania w społeczeństwie, w którym wiadomo, że ludzie mają różne poglądy. - Dobrze jest się pięknie różnić, ale należy szukać sposobu na to, żeby się dogadać. Żeby się usłyszeć i zrozumieć - mówi w Czwórce Emilia Kaczmarek, koordynatorka projektu "Polska Rozmawia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakaz mediów społecznościowych dla australijskiej młodzieży. Czy to coś zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2024 19:39
Informacja o zakazie korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci poniżej 16. roku życia w Australii obiegła cały świat. Czy podobne rozwiązania zostaną wprowadzone w innych krajach?
rozwiń zwiń