Śląskie tradycje na nowo na albumie "Skoko wróbel po desce"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2024 10:00
Skąd w sercach Ślązaków tyle miłości do zwierząt? Dlaczego właśnie na Śląsku powstały kopalnie? Jakie ptaki znajdziemy na dachach tamtejszych domów? Na te wszystkie pytania odpowiadamy płytą „Skoko wróbel po desce”! Zapraszamy całe rodziny – dzieci, rodziców, ciocie i wujków, babcie i dziadków – do odkrywania tajemniczych, wciągających i niezwykle barwnych śląskich tradycji.
Zapraszamy do odkrywania piękna śląskiej kultury Nowy album Skoko wróbel po desce składa się z płyty CD z tradycyjnymi piosenkami, melodiami i opowieściami dla dzieci oraz towarzyszącej jej książeczki edukacyjnej pełnej ciekawostek o śląskiej tradycji.
Zapraszamy do odkrywania piękna śląskiej kultury! Nowy album „Skoko wróbel po desce” składa się z płyty CD z tradycyjnymi piosenkami, melodiami i opowieściami dla dzieci oraz towarzyszącej jej książeczki edukacyjnej pełnej ciekawostek o śląskiej tradycji.Foto: mat. pras.

Nowa płyta w serii "Źródełko" - "Skoko wróbel po desce" to album, na którym śląskie tradycje wybrzmiewają na nowo. Za sprawą pięknych, dziewczęcych głosów możemy się cieszyć opowieściami i melodiami – zupełnie dla nas nowymi lub przeciwnie, przywołującymi ciepłe, dziecięce wspomnienia. Wydawnictwo składa się z płyty CD ze śląskimi piosenkami, melodiami i opowieściami dla dzieci wraz z towarzyszącą jej książeczką edukacyjną.Hania Kocan, Berenika Saługa, Marta Szeja, Kalina Szewczyk i Zuzia Siwy, a wraz z nimi śląskie artystki Kasia Dudziak i Karo Przewłoka, zachęcą Was do wspólnego muzykowania, obracania się w tańcu i zabaw na podwórku, gdzie czeka cały zwierzyniec! Wraz z żabką wybierzemy się na spacer nad rzeką, z zajączkiem pobiegniemy przez pola kapusty, wróbel pokaże jak szyć buty, a wkoło nas wesoło zaśpiewają kokotki, jaskólinki, liseczki i gołombecki. Wszystkie te brzmienia wywodzą się ze śląskich ludowych melodii i oparte są na śląskiej godce, której podstaw również Was nauczymy. Nareszcie dowiecie się czym jest tytka, klara, rapitołza, kachlok i bajtel.

O płycie w sobotnim "Poranku Dwójki" opowiedzą Hanna Szczęśniak i twórczynie płyty - Kasia Dudziak i Karo Przewłoka.

Do tego w audycji:

  • 7.20 nowa porcja "Etnonewsów"
  • 7.50 świąteczne opowieści Wojciecha Ossowskiego w "Historii polskiego folku"
  • 8.15 premiera płyty idealnej na karnawał - "Drogi" Orkiestry Galicja. Orkiestra Galicja to żywa muzyka grana na dwoje skrzypiec, basy, bęben, cymbały do śpiewu i do tańca, zebrana podczas ekspedycji terenowych, odsłuchana z archiwalnych nagrań, zagrana z zapisów Oskara Kolberga. Członkowie kapeli to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski i Ukrainy.
  • 8.30 Rozmowa o płycie "On the way" Łukasza Dembińskiego -  muzyka perkusjonalisty i podróżnika. Album jest muzyczną podróżą przez świat czarujących dźwięków handpanów, orientu i afrykańskich rytmów.
  • 8.45 w cyklu "Nasze Niematerialne": kaszubska Gwiozdka!
  • a o 9.10 rozmowa z Tomaszem Janasem, dziennikarzem muzycznym, propagatorem folku, wielokrotnym jurorem Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" i autorem książki poświęconej niezwykłemu folkowemu muzykowi Maciejowi Rychłemu 

***

Na folkowy Poranek Dwójki w sobotę (28.12) od godz. 7.00 zaprasza Piotr Kędziorek.

Czytaj także

Folklor jest rave'em

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 13:00
Ukraińskie środowisko skupiające się wokół kultury tradycyjnej bardzo się rozrosło w ostatnich latach. Pałeczkę w promowaniu tradycji przejęli młodzi ludzie, z nowymi pomysłami na opowiadanie o dziedzictwie. Jakimi? O tym mówili Zakhar Davydenko i Polya Zapolska – reprezentanci kijowskiego nurtu trad-folkowego (i nie tylko!).
rozwiń zwiń
Czytaj także

współKongres Kultury. O przyszłości bibliotek z perspektywy ludzi pióra

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2024 13:20
W Warszawie trwa współKongres Kultury. W konferencjach i debatach panelowych bierze udział trzy i pół tysiąca osób. Jedna z dyskusji pierwszego dnia kongresu dotyczyła unormowania relacji na linii pisarze - biblioteki. 
rozwiń zwiń