Pierwszym impulsem do stworzenia wystawy "Magdalena Abakanowicz. Prolog" był zachwyt nad malowaną tkaniną. Na powierzchni rozpostartych w przestrzeni płócien artystka prezentowała abstrakcyjne kompozycje.
15:10 Poranek Dwójki 13 luty 2025 08_33_49.mp3 "Magdalena Abakanowicz. Prolog". Wystawa w Kordegardzie (Poranek Dwójki)
Zachwyt nad tkaniną
- Na pomysł tej konkretnej wystawy wpadłem w ubiegłym roku, kiedy po raz pierwszy fizycznie zobaczyłem te malowane tkaniny, o których było wiadomo, że istnieją, ale raczej nikt tego nie widział, bo były to rzeczy pokazywane wyjątkowo sporadycznie. I wpadłem w zachwyt nad żywością kolorów. Poza tym te tkaniny są niezwykle barwne. Byłem zaskoczony, że od takiego koloru później przechodzimy do bardzo stonowanej sztuki Abakanowicz. Miałem impuls, że to koniecznie trzeba pokazać. Obejrzałem też w Fundacji obrazy Magdaleny Abakanowicz, były to projekty do tkanin. I to wszystko mi się złożyło w całość - wyjaśniał jeden z kuratorów Henryk Gac.
Czytaj też:
Sztuka w oderwaniu od rzeczywistości
Kordegarda to symboliczne miejsce, ponieważ prezentowane prace po raz pierwszy można było zobaczyć właśnie w tej galerii. Jednak raczej nie zobaczymy oryginalnego zawieszenia dzieł z 1960 roku.
- Odtworzenie jeden do jednego nie jest możliwe, ponieważ w fundacji zachowało się tylko jedno zdjęcie, oczywiście czarno-białe. Jest też malutkie zaproszenie, na którym jest lista prac wówczas prezentowanych. Ale na pewno jest to wspaniały punkt wyjścia do badań, bo wydaje nam się, że udało nam się kształt tej wystawy i atmosferę odtworzyć. Co ciekawe, na wystawie nie znajdziemy tych kolorowych tkanin z okresu tej feerii barw i form biologicznych, które prezentowała na tkaninach Magdalena Abakanowicz. Natomiast ta wystawa jest o tyle ważna w jej drodze artystycznej, że był to pierwszy pokaz, gdzie ona traktuje tkaninę zupełnie w oderwaniu od użyteczności - podkreśliła Marta Kowalewska.
Abakanowicz i praca z przestrzenią
Na wystawie tkaniny zostały zaprezentowane jako element instalacji przestrzennej. Ważna jest też prezentacja, czyli luźne zawieszenie w przestrzeni.
- Te prace malarskie Magdalena Abakanowicz nazywała projektami tkanin. Tym impulsem wyboru tkaniny było również to, że malarstwo lat 50. było mocno ograniczone dostępem do wielkoformatowych płócien i dobrej jakości farb i te połacie wolno wiszących tkanin, które są rzeczywiście dwumetrowe, pozwalały przenieść artystce te kompozycje w monumentalne, wielkoformatowe prace. Ona zawsze dążyła do monumentalizmu i pracy z przestrzenią - zaznaczyła współkuratorka ekspozycji.
Wstęp do twórczości Magdaleny Abakanowicz
Wystawa "Magdalena Abakanowicz. Prolog" pozwala nam przyjrzeć się międzynarodowym sukcesom i kontekstom sztuki poprzez pierwsze artystyczne gesty Magdaleny Abakanowicz.
- Ta wystawa ma też tytuł "Prolog", ponieważ kiedy już znamy tę twórczość Magdaleny Abakanowicz późniejszej, widzimy, że jest tu już początek wszystkich problemów artystycznych, które ona w swojej sztuce rozwijała.
Ekspozycję "Magdalena Abakanowicz. Prolog" można oglądać w Galerii Kordegarda do 31 marca 2025 roku.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzenie: Katarzyna Sanocka
Goście: Marta Kowalewska oraz Henryk Gac kuratorzy wystawy "Magdalena Abakanowicz. Prolog")
Data emisji: 13.02.2025
Godz. emisji: 8.30
am/kor