Księga zagłady Żydów. Przełomowe studium Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 10:30
- Współczesna historiografia może się skupić na ofiarach Zagłady dlatego, że sprawców Hilberg już opisał i nikt nie ma powodu, żeby się nimi zajmować - o polskim wydaniu obszernej, liczącej niemal 1700 stron książki Raula Hilberga pt. "Zagłada Żydów europejskich" opowiadał jej tłumacz Jerzy Giebułtowski.
Audio
  • Jerzy Giebułtowski opowiada o książce "Zagłada Żydów europejskich" Raula Hilberga (Poranek Dwójki)
  • Alina Walczewska-Górecka i Maciej Siudmak zapraszają na Navigator Festival w Krakowie (Poranek Dwójki)
Auschwitz
AuschwitzFoto: Wikipedia/Bundesarchiv

- Ta książka jest biblią. Kiedy mówimy o badaniach nad Zagładą, to na początku był Hilberg - opowiadał gość "Poranka Dwójki". Amerykański historyk nad swoim dziełem pracował przez 50 lat.

Pierwsze wydanie książki "Zagłada Żydów europejskich" ukazało w 1961, drugie w 1985, trzecie zaś - w 2003 r. Wydanie polskie poszerzone jest o poprawki autora, które wprowadzał do ostatnich chwil życia. Jest to precyzyjny, szczegółowy i doskonale uporządkowany obraz zagłady społeczności żydowskiej w Europie dokonanej przez działające w III Rzeszy struktury hierarchiczne: partię nazistowską, biznes, administrację i armię, tworzące razem maszynerię Holokaustu.

- Czasami można odnieść wrażenie, że on chciał napisac równanie Zagłady - podkreślał Jerzy Giebułtowski. - Warto zwrócić uwagę na pewien zamierzony przez autora chłód emocjonalny, który czasem mu wytykano. Tyle że Hilberg nie napisał książki o Żydach. To jest książka o ludziach, którzy mordowali Żydów. To książka z historii Niemiec, która przydarzyła się Żydom...

Więcej o książce "Zagłada Żydów europejskich" w nagraniu audycji.
***

W "Poranku Dwójki" zapraszaliśmy także do Krakowa na rozpoczynający się 28 lutego Navigator Festival. Trzy festiwalowe dni wypełnią zdarzenia, z których każde jest szczególne, a wszystkie razem składają się na spójny i kompletny obraz podróżniczych dokonań ostatniego roku. Wśród zaproszonych gości nie zabraknie tych, których dokonania są szeroko komentowane w mediach, jak również podróżników dopiero rozpoczynających swoją przygodę ze światem. Gośćmi "Poranka Dwójki" byli Alina Walczewska-Górecka, dyrektor programowa festiwalu, oraz Maciej Siudmak, odpowiadający za kategorię Open.

Po godz. 7.35 zaprezentowaliśmy kolejną książkę w ramach plebiscytu na najlepsze 25 książek 25-lecia wolnej Polski.

W audycji nie zabrakło "Słowa na dzień", informacji kulturalnych, kalendarium, "Piosenki z rekomendacją" (w tym tygodniu piosenki wybiera Artur Dutkiewicz - pianista, kompozytor i aranżer) i oczywiście płyty tygodnia. Jest nią album wydawnictwa Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, na którym ballady, scherza, mazurki, walce i inne utwory Fryderyka Chopina gra Ewa Pobłocka.

Audycję prowadził Paweł Sawicki.

mc

Zobacz więcej na temat: Holokaust III Rzesza Żydzi
Czytaj także

Kawałek Polski w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 14:00
- Izrael był dla mnie na początku egzotyczną krainą, ale jednocześnie w jakimś sensie przypominał mi Polskę - mówiła w Dwójce Ela Sidi, autorka książki "Izrael oswojony", w której opisuje swoje poznawanie tego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ofiara i kat z Auschwitz w jednej celi śmierci...

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 11:00
Stanisława Rachwał była więźniarką w obozie oświęcimskim. Po wojnie trafiła do komunistycznego więzienia. Tam spotkała esesmanki z obozu. Pokusa zemsty była nieodparta... Zapraszamy do wysłuchania reportażu "WiNna nie WiNna" Patrycji Gruszyńskiej-Ruman nagrodzonego w 2009 roku Prix Italia.
rozwiń zwiń