Biblioteki promieniują dobrą energią na lokalne społeczności

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 12:10
Współczesne biblioteki nie są już tylko miejscem, do którego chodzi się po książkę. - Organizowane są w nich np. warsztaty haftu, a młode pokolenia są wprowadzane w tradycje regionalne - o coraz prężniejszych polskich bibliotekach opowiadała Elżbieta Stefańczyk, prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Audio
  • Biblioteki promieniują dobrą energią na lokalne społeczności (Poranek Dwójki)
  • Iwona Strzelczyk Wojciechowska o VI Festiwalu Muzyki Filmowej im. Krzysztofa Komedy (Poranek Dwójki)
W 40 bibliotekach na terenie całej Polski odbyły się debaty pod hasłem Narodowy Coaching. Jak rozwinąć nasze skrzydła?
W 40 bibliotekach na terenie całej Polski odbyły się debaty pod hasłem "Narodowy Coaching. Jak rozwinąć nasze skrzydła?"Foto: Glow Images/East News

"Czytanie łączy pokolenia" to hasło tegorocznego "Tygodnia Bibliotek". Program ma na celu promocję czytelnictwa i bibliotek oraz podkreślenie roli czytania w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Elżbieta Stefańczyk, prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Pełnomocnik dyrektora Biblioteki Narodowej ds. współpracy z bibliotekami publicznymi podkreślała, że modernizacja polskich bibliotek nie jest tylko pustym hasłem.

- Dzisiaj biblioteki publiczne, szczególnie w małych miejscowościach, złapały nowy wiatr w żagle. Czytelnicy polubili te miejsca, gdyż są nowoczesne, mają dużo nowości wydawniczych i bogatą ofertę, która towarzyszy tym zbiorom - opowiadała.

Choć tradycyjne książki i czasopisma w dalszym ciągu pozostają głównym bogactwem bibliotek, to wychodząc na przeciw oczekiwaniom czytelników, coraz więcej pojawia się w nich tytułów w formie e-booków.

- Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem. Biblioteki zakładają konsorcja, żeby mieć tańszy dostęp do e-booków. Placówki na Dolnym Śląsku mają w ofercie ponad tysiąc tytułów w tej postaci - podkreślał gość "Poranka Dwójki".

Elżbieta Stefańczyk zaznaczała też, że działalność bibliotek i bibliotekarzy wykracza daleko poza zwykłe wypożyczanie książek. - W małych miejscowościach bibliotekarze są ludzimi zaufania społecznego. Można do nich przyjść ze wszystkimi sprawami, np. można przyprowadzić dziecko i mieć pewność, że będzie pod dobrą opieką. Jak wraca się z tych bibliotek, to człowiek jest naładowany pozytywnie kreatywnością i energią bibliotekarzy.

Biblioteki odgrywają też ważną rolę w budowaniu partnerstw lokalnych, skupiających liderów danej społeczności. O tym, jak promują się współczesne biblioteki, opowiadał Rafał Kramza, prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Więcej na ten temat - w nagraniu audycji.

***

W audycji rozmawialiśmy też o VI Festiwalu Muzyki Filmowej im. Krzysztofa Komedy, który rozpoczął się w Warszawie 8 maja.
W naszym konkursie "Płyta tygodnia" można było wygrać "Carlo Maria Giulini - lata chicagowskie" - czteropłytowy album firmy Warner Classics wydany w setną rocznicę urodzin dyrygenta. To utwory Beethovena, Berlioza, Brahmsa, Brucknera, Mahlera i Strawińskiego w nagraniach Chicago Symphony Orchestra. Oprócz tego w audycji: "Słowo na dzień", wiadomości, "Archiwalnia", "Piosenka z rekomendacją" (tym razem wyboru dokonał Artur Ruciński) oraz kolejny tytuł z cyklu "25 książek na 25 -lecie".

Audycję poprowadził Tomasz Obertyn.

bch/jp

Czytaj także

Książka jak magnes. Jak przekonać ludzi do czytania?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 03:58
W ciągu sześciu lat Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa ma przeznaczyć miliard złotych na wdrażanie swoich celów. Czy można nauczyć kogoś, że czytanie jest ważne i pożyteczne? Jak to robić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bibliotekarz XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 12:30
Postęp technologiczny powoduje zmiany w wielu zawodach. Bibliotekarze też nie stoją w miejscu i dostosowują się do wynalazków XXI wieku.
rozwiń zwiń