Fredro przeciwko kapitalizmowi

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 15:00
O "Dożywociu" Fredry w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana opowiedzą Szymon Kuśmider oraz Jarosław Gajewski.
Przeniesiony ze Lwowa do Wrocławia pomnik Aleksandra Fredry
Przeniesiony ze Lwowa do Wrocławia pomnik Aleksandra FredryFoto: Qasinka, lic. CC 3.0 (wikimedia)

Jak czytamy w opisie tej sztuki, "to jedna z trzech najlepszych komedii Fredry, ukazująca świat kapitału i kapitalistów. Jej głównymi bohaterami są ofiary wszechwładzy pieniądza: lichwiarz Łatka, nicpoń i hulaka Leon Birbancki oraz podupadający finansowo ziemianin Orgon. Motyw dożywocia, czyli stałych procentów od zdeponowanego majątku, stał się znakomitym kluczem do podwójnej intrygi - rzec można miłosnej i finansowej". Reżyseruje Filip Bajon, a w obsadzie m.in. nasi goście. O piątkowej (29.01) premierze porozmawiamy o godz. 8.10. Mowa będzie także o planach na ten rok Teatru Polskiego w Warszawie.

W audycji powiemy również o wystawie prac Jana Dobkowskiego w Galerii Opera, zaprosimy na koncert Grażyny Auguścik. Tuż przed 7.35 Mariusz Benoit zada Państwu pytanie związane z książką Josifa Brodskiego "Pochwała nudy", a przed 9.00 Ewa Błaszczyk opowie o swoich pozytywnych przeżyciach związanych z kulturą.

Nie zapomnimy też o: "Słowie na dzień", "Śpiewniku jazzowym", przeglądzie prasy i oczywiście "Płycie Tygodnia". Tym razem jest to album zatytułowany "Maksymiuk. Sinfonia Varsovia ''.

***

Na "Poranek Dwójki" w poniedziałek (25.01) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Marcin Pesta.

mm/bch

Czytaj także

Aleksander Fredro. "Celem było pokazanie wad naszego charakteru narodowego"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 05:50
- Rozbawianie ludzi było u niego niczym kostium. Celem było pokazanie wad: zarówno pojedynczych ludzi, jak i całego społeczeństwa - przypominała o funkcji fredrowskiego komizmu prof. Barbara Naganowska. Dzisiaj mija 231. rocznica urodzin Aleksandra Fredry
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Zadara i dziwna komedia Fredry

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 10:00
– To nie jest typowa intryga komediowa, tylko konkretna historia, opowiedziana psychologicznie i bardzo czule – mówił Michał Zadara, reżyser "Wychowanki" w warszawskim Teatrze Powszechnym.
rozwiń zwiń