Zabezpieczanie ukraińskich zbiorów
W dniu, w którym Ukraińcy obchodzą święto niepodległości, mija dokładnie pół roku od agresji Rosji na ten kraj. W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o pomocy, jaką polski Narodowy Instytut Dziedzictwa niesie ukraińskim instytucjom kultury.
- Ta pomoc to z jednej strony nasze działania na Ukrainie, ale również działania w Polsce. My pełnimy rolę koordynacyjną, a jednym z podstawowych zadań powierzonych nam przez ministra kultury jest koordynowanie działalności pomocowej materiałowej - mówiła Katarzyna Zalasińska. - Dostarczamy materiały do zabezpieczania zbiorów, do ochrony przeciwpożarowej, ale dostarczamy też generatory prądu. Pomagają one trwać i działać tym instytucjom.
Koordynacja pomocy międzynarodowej
Dyrektorka Narodowego Instytutu Dziedzictwa wyjaśniała też, że polska instytucja stała się swoistym hubem pomocowym koordynującym dostarczanie Ukraińcom wsparcia z różnych krajów Europy.
- Po naszej stronie jest najtrudniejsza logistyka polegająca na tym, że te transporty trzeba sparować z potrzebą konkretnej instytucji zlokalizowanej w konkretnym miejscu - wyjaśniała.
Pomoc dotarła na linię frontu
Do odjazdu na Ukrainę szykuje się kolejny konwój z pomocą dla instytucji muzealnych. Dotychczas z tej pomocy skorzystało ponad 100 instytucji kultury Ukrainy, a wsparcie dociera do najtrudniej dostępnych logistycznie miejsc.
- Niecałe dwa tygodnie temu dotarliśmy do Charkowa, raptem następnego dnia Charków został zbombardowany. Wiele naszych transportów dojechało do Kijowa, skąd przez naszych ukraińskich partnerów były rozwożone w bardzo różne miejsce. Jeden z transportów już wiele tygodni temu dotarł do rezerwatu archeologicznego w Olmii i to jest właściwie na samej linii frontu - relacjonowała ekspertka.
16:49 Dwojka Wybieram Dwojke Ukraina 2022_08_24-16-29-43.mp3 Dr hab. Katarzyna Zalasińska o polskiej pomocy dla instytucji kulturalnych na Ukrainie (Wybieram Dwójkę)
***
Od pierwszych dni agresji Rosji na Ukrainę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje pomoc ukraińskim instytucjom kultury oraz ich personelowi, który zdecydował się ratować powierzone mu dziedzictwo. W dotychczas zorganizowanych transportach, które dotarły już do Ukrainy, znalazł się sprzęt przeciwpożarowy i materiały niezbędne do zabezpieczania zbiorów. Organizowane są kolejne dostawy zaspokajające bieżące potrzeby. Polska koordynuje również pomoc na rzecz ukraińskich instytucji kultury, jaka każdego dnia napływa z całego świata.
Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie powstało w ramach struktury Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) - instytucji, która od 60 lat bada i chroni polskie dziedzictwo kulturowe. Zadaniem pracowników Centrum - we współpracy z członkami działającego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zespołu zadaniowego do monitorowania i analizowania zagrożeń dla dziedzictwa kulturowego (powołanego zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 23 lutego 2022 roku) - jest koordynowanie pomocy na rzecz ratowania ukraińskiego dziedzictwa kulturalnego zagrożonego działaniami wojennymi.
[info. pochodzi ze strony Narodowego Instytutu Dziedzictwa]
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Jamrozek
Gość: Katarzyna Zalasińska (dyrektorka Narodowego Instytutu Dziedzictwa)
Data emisji: 24.08.2022
Godzina emisji: 16.30
mg