Jezus historii czy Chrystus wiary?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 16:00
- Jezus historyczny to postać, która zmieniła bieg dziejów, ale ważny jest ten, który przyszedł do mnie jako Bóg, jako mój zbawiciel - podkreślił prof. bp Marcin Hintz, teolog i duchowny ewangelicko-augsburski.
Audio
  • Kim jest Jezus Chrystus? Rozmowa z duchownymi różnych wyznań chrześcijańskich (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Chrystus niosący krzyż (hiszp. El expolio), obraz olejny pędzla El Greco
"Chrystus niosący krzyż" (hiszp. "El expolio"), obraz olejny pędzla El GrecoFoto: wikimedia/domena publiczna

- Rozróżnienie między Chrystusem wiary a Chrystusem historii pojawiło się w XIX wieku. Ale Kościół Wschodni podchodzi do tego z rezerwą. To, co jest napisane o Jezusie w Piśmie Świętym i w tradycji pierwszych wieków Kościoła, wystarczy, by mówić, że Jezus jest ten sam wczoraj, dziś i na wieki - zgodził się teolog i duchowny prawosławny prof. Henryk Paprocki.

- Ale z punktu widzenia wiary ważne jest także, że Chrystus postanowił stać się aktorem ludzkiej historii - dodał prof. bp Grzegorz Ryś, duchowny rzymsko-katolicki. - Bo skoro działał w historii, to wciąż może działać w historii mojego życia...

W audycji zastanawialiśmy się też, dlaczego Jezus ukrywał swoją boską naturę przed uczniami...

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. bp Marcin Hintz (teolog i duchowny ewangelicko-augsburski), prof. bp Grzegorz Ryś (duchowny rzymsko-katolicki), ks. prof. Henryk Paprocki (teolog i duchowny prawosławny)

Data emisji: 26.03.2016

Godzina emisji: 16.00

mm/bch

Czytaj także

"Chrześcijaństwo bez judaizmu uschnie"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 17:00
- Dialog z judaizmem wzbogaca naszą chrześcijańską tożsamość, spotkanie z judaizmem pomaga nam zrozumieć samych siebie - mówił w Dwójce ojciec Wiesław Dawidowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mieszko I był jednym z filarów Rzeszy Niemieckiej"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 18:00
- W 963 roku pomiędzy Cesarstwem a Mieszkiem była wielka zbieżność interesów - opowiadał w Dwójce prof. Tomasz Jasiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

400 lat temu zakazano Kopernika. "Sprawka Galileusza"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 16:00
W marcu 1616 r. "O obrotach sfer niebieskich" znalazło się na "Indeksie ksiąg zakazanych". Dlaczego Święte Oficjum przypomniało sobie o tym dziele dopiero 73 lata po jego wydaniu?
rozwiń zwiń