Jedyny kryminał Conrada. Premiera słuchowiska!

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 10:36
W Roku Josepha Conrada zapraszamy na premierę słuchowiska na podstawie "Tajnego agenta", jednej z mniej znanych jego powieści, w adaptacji i reżyserii Jana Warenyci.
Audio
  • Zapowiedź słuchowiska "Tajny agent" (Dwójka)
  • Katarzyna Hagmajer-Kwiatek zapowiada premierę słuchowiska "Tajny agent" (Wybieram Dwójkę)
Leon Charewicz i Anna Cieślak podczas nagrywania słuchowiska Tajny agent
Leon Charewicz i Anna Cieślak podczas nagrywania słuchowiska "Tajny agent"Foto: Wojciech Kusiński/PR

Anglik o francusko brzmiącym nazwisku Verloc z pozoru porządny obywatel, sklepikarz, jest w istocie tajnym agentem "potężnego mocarstwa" w którym wiele sugestii każe domyślać się Rosji (w roli tegoż agenta usłyszą Państwo Leona Charewicza). Tyle można powiedzieć o tytułowym bohaterze powieści, która ukazała się w 1907 roku, kiedy w Europie, również w Anglii, świeże było wspomnienie rosyjskiej gorączki rewolucyjnej 1905 roku.

Joseph Conrad oparł "Tajnego agenta" na autentycznych wydarzeniach z dnia 15 lutego 1894 r., gdy w parku otaczającym królewskie obserwatorium w Greenwich doszło do eksplozji bomby. Celem był oczywiście sam budynek, a tajemnica dziwnego zajścia - jego cel, pomysłodawcy - nie została do końca wyjaśniona.

Conrad sprytnie wykorzystuje to wydarzenie, aby pokazać absurd, groteskę, ale też grozę anarchistyczno-rewolucyjnych zamachów, które mają przede wszystkim siać zamęt i chaos w społeczeństwie, niszczyć jego strukturę.

Z drugiej jednak strony, obok potyczek ideologiczno-politycznych obserwujemy dramat rodzinny, ponieważ Adolf Verloc ma żonę - Winnie (w tej roli Anna Cieślak), znacznie od siebie młodszą i bardzo zaangażowaną w opiekę nad upośledzonym bratem (w słuchowisku zagra go Krzysztof Szczepaniak). Możemy więc zobaczyć nie tylko niepokoje i trudności dotykające całe społeczeństwa tamtych czasów, ale także  jednostki i ich wzajemne zależności, być może nie tak odległe od nam współczesnych, jak wskazywałaby data publikacji książki.

Adapt. i reż. Jan Warenycia

Real.akust. Paweł Szaliński

Opr. muz. Marian Szałkowski

Obsada: Leon Charewicz (Adolf Verloc), Anna Cieślak (Winnie Verloc), Ewa Dałkowska (Matka Winnie), Krzysztof Szczepaniak (Steve), Marcin Troński (Inspektor Heat), Wojciech Wysocki (Komisarz), Henryk Talar (Profesor), Krzysztof Banaszyk (Ossipon), Krzysztof Stelmaszyk (Vladimir), Mariusz Jakus (Michaelis), Janusz Rafał Nowicki (Karl Yundt), Zbigniew Konopka (Posterunkowy), Hanna Stankówna (Anna), Marek Barbasiewicz (Ethelred)

***

Zapraszamy na "Wieczór ze słuchowiskiem" w sobotę (28.10) w godz. 19.00-20.00.

bch

Zobacz więcej na temat: Joseph Conrad KULTURA
Czytaj także

Angielski o smaku polszczyzny. Języki Josepha Conrada

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 16:00
– Jego zdania angielskie są często długie i zawikłane składniowo, ale w tłumaczeniu bardzo łatwo poddają się polszczyźnie – mówiła Magdalena Heydel, tłumaczka "Jądra ciemności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrazy z Conrada, czyli muzyka z politycznej prozy

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 18:00
– Łączenie muzyki i literatury było szczególnie popularne w XIX wieku. Ostatnio zanikło, chcemy więc odświeżyć te dawne pomysły – mówił Krzesimir Dębski, którego nowy utwór zabrzmi na ogólnopolskim festiwalu Obrazy z Conrada.
rozwiń zwiń