Odnaleziono bezcenne insygnia grobowe władców Polski i Litwy

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2025 12:42
W Wilnie, w podziemiach archikatedry św. Stanisława i św. Władysława odnaleziono insygnia grobowe władców Polski i Litwy. - To sensacyjne odkrycie - komentuje Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
W krypcie katedry wileńskiej znaleziono insygnia grobowe władców Litwy i Polski
W krypcie katedry wileńskiej znaleziono insygnia grobowe władców Litwy i PolskiFoto: PAP/Valdemar Doveiko

Korona króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Aleksandra Jagiellończyka, pierwszej żony Zygmunta Augusta Elżbiety Habsburżanki i jego drugiej żony Barbary Radziwiłłówny. Między innymi te bezcenne skarby odnaleziono w tajnej skrytce w podziemiach katedry wileńskiej. Insygnia pozostawały w ukryciu od prawie 85 lat.


Posłuchaj
01:03 WK insygnia 2025_01_07-09-00-22.mp3 W krypcie katedry wileńskiej znaleziono insygnia grobowe władców Litwy i Polski

- Insygnia zostały ukryte we wrześniu 1939 roku. Były poszukiwane przez Sowietów, a po odzyskaniu niepodległości przez Litwę. Dopiero pod koniec ubiegłego roku udało się odnaleźć skrytkę z zachowanymi koronami grobowymi - mówił Andrzej Betlej.

Czytaj też:

Sensacyjne odkrycie w Wilnie

Wśród odnalezionych przedmiotów jest również łańcuch, medalion, pierścień i tabliczka natrumienna Elżbiety Habsburżanki, a także berło, jabłko królewskie, trzy pierścienie, łańcuch i dwie tabliczki natrumienne Barbary Radziwiłłówny.

- To naprawdę wydarzenie historyczne, które pokazuje, że katedra wileńska to nekropolia naszych wspólnych władców: króla Aleksandra Jagiellończyka, Barbary Radziwiłłówny i Elżbiety Habsburżanki. To autentycznie wydarzenie historyczne - tłumaczył historyk sztuki.

O wyjątkowym odkryciu poinformowała archidiecezja litewska. Znalezione przedmioty zostaną dokładnie przebadane i poddane restauracji. W niedalekiej przyszłości zostaną udostępnione zwiedzającym.

***

IAR/PAP/am

Czytaj także

Kto powinien prowadzić politykę historyczną?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 11:00
- Znam przykłady narodów, które nie prowadziły polityki historycznej i w konsekwencji nie przetrwały kryzysu, jakim był renesans - mówił dramaturg Wojciech Tomczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa "Niech żyje król!" na Wawelu. Królewskie pończochy i inne pamiątki po koronacjach Sasów

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2024 13:09
- Inicjatorami projektu byli nasi koledzy z Drezna. Zwrócili się do nas z propozycją, można powiedzieć nie do odrzucenia, żeby w przestrzeni wawelskiej pokazać wszystkie zachowane pamiątki po koronacji Augusta II i Augusta III, które są przechowywane w ich muzeum - mówił w Dwójce Rafał Ochęduszko, współkurator wystawy "Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu".
rozwiń zwiń