- "Opera jest sztuką ciągle żywą, nieustannie dialogującą ze współczesnością, przekraczającą epokę, z której pochodzi i kontekst, w którym powstała. Dlatego jednego dnia będziemy mogli uczestniczyć w wykonaniach dzieł z trzech różnych stuleci i przekonać się, że pomimo dzielących je stylistycznych różnic, łączy je ponadczasowa aktualność właściwa sztuce naprawdę uniwersalnej".
- To fragment opisu festiwalu Opera Rara, którego 16. edycja potrwa od 1 do 18 lutego w Krakowie.
- O tegorocznej odsłonie festiwalu rozmawialiśmy z jego dyrektorem Janem Tomaszem Adamusem, dyrygentem i szefem Capelli Cracoviensis.
Opera ma wiele twarzy
Jego organizatorzy - jak co roku - podkreślają, że opera ma wiele twarzy i jest "wielobarwną syntezą muzyki, teatru, literatury i sztuk wizualnych" . Gatunek ten nieustannie się rozwija, poszukuje nowych środków wyrazu i korzysta z nowoczesnych rozwiązań.
Sztuka ma wyjść do odbiorców
Tak jest w przypadku opery "Solaris", która zainauguruje festiwal. Spektakl w reżyserii Waldemara Raźniaka powstał we współpracy z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Wykorzystano w nim specjalny system, dzięki któremu aktorzy dramatyczni wchodzą w interakcję z muzyką. - Zawsze to krąży wokół ludzkiego głosu, który za pomocą elektroniki będzie przetwarzany w śpiew. To element wychodzenia opery poza mury tradycyjnego teatru operowego. Być może obowiązkiem sztuki, zwłaszcza w naszych czasach, jest wyjść na spotkanie odbiorców, spotkać ich tam, gdzie oni są - podkreślił rozmówca Jakuba Kukli.
Czytaj też:
Festiwale operowe i zamówienia kompozytorskie
Na uczestników wydarzenia czeka też światowa prapremiera opery "Ja, Şeküre", inspirowanej wątkami powieści "Nazywam się Czerwień" tureckiego noblisty Orhana Pamuka. To najnowsze dzieło Aleksandra Nowaka. - Jednym z obowiązków festiwali operowych są również zamówienia kompozytorskie. Cieszymy się, że prapremiera opery Aleksandra Nowaka zostanie wykonana właśnie u nas. Bardzo intensywnie nad tym pracujemy, wraz z m.in. Spółdzielnią Muzyczną, solistami i Chórem Polskiego Radia - zaznaczył Jan Tomasz Adamus.
"Idomeneo" - arcydzieło Mozarta na zakończenie festiwalu
W festiwalowym programie nie może zabraknąć recitali - słynne arcydzieło Franza Schuberta "Podróż zimowa" - "Winterreise", wykona Thomas E. Bauer. Na zakończenie festiwalu zabrzmi młodzieńcze arcydzieło Mozarta o mitologicznym królu Krety - "Idomeneo" - w gwiazdorskiej obsadzie.
Opera Rara 2024 - plakat festiwalu
15:51 2024_01_18 16_27_54_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Opera Rara 2024. "Sztuka musi wyjść na spotkanie odbiorców" (Wybieram Dwójkę)
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: Jan Tomasz Adamus (dyrektor festiwalu Opera Rara, dyrygent i szef Capelli Cracoviensis)
Data emisji: 18.01.2024
Godzina emisji: 16.30
mgc/mg/mo