Jan Sebastian Bach. John Elliot Gardiner pokazuje człowieka

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 20:00
- Jest to bardzo prywatna rozmowa Gardinera z Bachem. Fascynująca opowieść jego najwybitniejszego, obecnie żyjącego interpretatora - o książce "Muzyka w zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha", którą napisał brytyjski dyrygent sir John Eliot Gardiner, mówiła w Programie 2 Polskiego Radia tłumaczka Katarzyna Matwiejczuk.
Jan Sebastian Bach - zdjęcie z Meyers Konversations-Lexikon
Jan Sebastian Bach - zdjęcie z "Meyers Konversations-Lexikon"Foto: Shutterstock/Nicku

"Wielu jest Bachów, ale tylko jeden Sebastian – a Gardiner jest jego prorokiem" - tak o książce Johna Elliota Gardinera "Muzyka w zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha" napisał jeden z recenzentów.


Posłuchaj
11:54 Wybieram Dwójkę 6 grudzień 2021 16_31_26.mp3 Rozmowa z tłumaczką Katarzyną Matwiejczuk o książce "Muzyka w zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha", którą napisał brytyjski dyrygent sir John Eliot Gardiner (Wybieram Dwójkę)

  

Ten światowy bestseller, będący połączeniem osobistych doświadczeń dyrygenta z ciekawymi poszukiwaniami archiwalnymi, ukazujący Jana Sebastiana Bacha jako człowieka i kompozytora, dzięki Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu jest już dostępny w polskiej wersji językowej.

Jan Sebastian Bach z krwi i kości

Katarzyna Matwiejczuk z kompozytorem i dyrygentem spędziła intensywne pół roku. Był to czas poznawania nie tylko bohatera książki, ale także jej autora. - Sir John rozprawia się z różnymi mitami - podkreśliła tłumaczka. Przede wszystkim z tym, że Bach był nudziarzem – poważnym, uperuczonym urzędnikiem. 

John Elliot Gardiner w niezmiernie wciągający sposób ukazuje Bacha jako kompozytora i człowieka. Cztery najważniejsze rozdziały książki: o kantatach, Pasji wg św. Jana, Pasji wg św. Mateusza oraz Mszy h-moll, stanowią prawdziwą kopalnię osobistych spostrzeżeń i detali faktograficznych z życia kompozytora.

Od brązu do ciała

- Gardiner próbuje w nim zobaczyć kogoś o ogromnym temperamencie: męża, ojca, kochanka, awanturnika, który się bił na ulicach - opowiadała nasza rozmówczyni. - Stuprocentowej prawdy nigdy się nie dowiemy, ale czytając i tłumacząc tę książkę, byłam pewna, że Bach był dokładnie taki, jak go przedstawia Gardiner - podkreśliła.

Nie istnieje wiele źródeł, które mogłyby stanowić mocną podstawę dla dzieła stricte historycznego na temat Jana Sebastiana i jego prywatności. Skąd zatem sir Gardiner czerpał wiedzę o swoim bohaterze? - Stawia bardzo ryzykowną tezę, że możemy dowiedzieć się czegoś istotnego o charakterze człowieka poprzez studiowanie jego dzieł - stwierdziła Katarzyna Matwiejczuk. - Że autor znajduje się w swojej twórczości.

Czytaj także:


[YouTube: Deutsche Grammophon/John Eliot Gardiner – Bach: BWV 248 Pt. 1: 1. Jauchzet, frohlocket, auf, preiset die Tage (excerpt)]

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Katarzyna Matwiejczuk (tłumaczka)

Data emisji: 6.12.2021

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Jak Franciszka Radziwiłłowa przerobiła Moliera na polski

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 05:50
319 lat temu w Czartorysku na Wołyniu urodziła się poetka i dramatopisarka Franciszka Urszula Radziwiłłowa, twórczyni przełomu baroku i oświecenia. Jako pierwsza przybliżyła polskiej publiczności dokonania Moliera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń