Tobiasz Piątkowski: popkultura powinna sięgać po historię

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 17:30
- Dostaliśmy propozycję zilustrowania historii polskiej agentury działającej w czasie II wojny światowej. Lubimy postaci mniej znane, wybraliśmy Mieczysława Słowikowskiego, również ze względu na egzotyczną scenerię jego działalności - mówił scenarzysta Tobiasz Piątkowski, współautor komiksu o agentach "Goście hotelu Arago".
W audycji rozmawialiśmy o komiksie, którego bohaterami są polscy agenci działający w Algierze podczas II wojny światowej
W audycji rozmawialiśmy o komiksie, którego bohaterami są polscy agenci działający w Algierze podczas II wojny światowejFoto: Shutterstock.com/rogistok
  • W audycji rozmawialiśmy o opartym na faktach komiksie, którego bohaterami są polscy agenci działający w Algierze podczas II wojny światowej.
  • Gośćmi Dwójki byli autorzy publikacji - scenarzysta Tobiasz Piątkowski i rysownik Marek Oleksicki.

Klimat rodem z Casablanki

Tobiasz Piątkowski mówił o kilkuletniej współpracy z Markiem Oleksickim. - Nasze flagowe dzieło to seria komiksów "Bradl", stworzona dla Muzeum Powstania Warszawskiego. Również opisuje przygody wywiadowcy, podobnie jak nowa publikacja. Tym razem jest trochę egzotyki, palm, klasycznego klimatu rodem z Casablanki - mówił scenarzysta. - Słońca jest nawet za dużo, kontrastuje z nim czerń. To zdecydowanie odświeżająca sceneria - przyznał rysownik.

Bohaterowie nieco stylizowani

Dodał, że komiksowa historia jest trochę stylizowana. - Nie jest to portret jeden do jednego, bohaterowie są pokazani bardziej jako aktorzy, którzy mogliby ich zagrać, tak kreuję te postacie - powiedział Marek Oleksicki.

Całe życie w służbie ojczyźnie

"Rygor" to pseudonim Mieczysława Słowikowskiego. - Był niezwykłą postacią, całe swoje życie poświęcił służbie, zmieniały się tylko jej warunki. Brał udział w wojnie 1920 roku, po przegranej kampanii wrześniowej 1939 roku trafił do Francji. Potem pomógł tysiącom żołnierzy przedostać się do Anglii przez Hiszpanię i Afrykę Północną. Przeprowadził wielką tajną operację logistyczną, a to był jedynie wstęp do jego głównego dzieła, o którym opowiadamy - podkreślił Tobiasz Piątkowski.

Posłuchaj
14:00 2022_05_26 16_30_34_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 Tobiasz Piątkowski: popkultura powinna sięgać po historię (Wybieram Dwójkę)

 

Taniej i szybciej

Dzięki kontaktom w Afryce Północnej Mieczysław Słowikowski utworzył regularną siatkę wywiadowczą. - Brytyjczycy szacowali, że potrwa to rok i pochłonie ogromne sumy, a "Rygor" poradził sobie ze wszystkim za dużo mniejsze pieniądze i w krótszym czasie. Nawet na tej działalności udało mu się zarobić - zaznaczył scenarzysta.

***

"(...) to komiksowa opowieść o determinacji, odwadze i sprycie Polaków, którym udało się stworzyć siatkę konspiracyjną obejmującą tereny od Maroka po Libię, mając za przykrywkę... fabrykę płatków owsianych. 

(...) Dla szefa polskiej ekspozytury wywiadowczej - Mieczysława Słowikowskiego - to kolejna odsłona walki z hitlerowcami, ale dla jego angielskich sojuszników to jedyne źródło wiedzy na terenach całkowicie opanowanych przez wroga" - to fragmenty opisu pierwszego tomu nowej serii "Ekspozytura »Rygor«", zatytułowanego "Goście hotelu Arago".

Akcja komiksu rozgrywa się w Algierze w 1941 roku. Opowiada - inspirowaną faktami - historię organizacji wywiadowczej "Rygor".

(opis pochodzi od wydawcy)

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Tobiasz Piątkowski (scenarzysta komiksów), Marek Oleksicki (rysownik komiksów)

Data emisji: 26.05.2022

Godzina emisji: 16.30

mo

Czytaj także

Komiks historyczny: sukces czy porażka?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 11:33
Właśnie mija 10 lat od wydania przez Instytut Pamięci Narodowej pierwszego komiksu. Naukowcy z IPN twierdzą, że w porównaniu do "poważnych" monografii książkowych komiksy historyczne są "bronią szerokiego rażenia". Ale ten pomysł ma też swoich przeciwników, którzy uważają, że taki sposób opowiadania historii trywializuje temat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia z obrazkami. Polski komiks cenny jak złoto

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 11:33
Na aukcji "Komiks. Re-generacja", która odbyła się w poniedziałek 11 kwietnia, niektóre obiekty osiągnęły bardzo wysokie, dla niektórych wręcz zaskakujące ceny. Ale czy to naprawdę jest niespodzianka? I z czego wynika taka wartość polskich komiksów?
rozwiń zwiń