"Janusz Nasfeter - piękny, okrutny świat…". Dokument przywracający pamięć

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 17:18
"Janusz Nasfeter - piękny, okrutny świat…" to film, który swoją premierę miał w lutym tego roku. Jesienią obraz pokazywany był w konkursie dokumentów podczas Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni, a kilka dni temu zaprezentowano go w Chicago, w ramach Polish Film Festival in America.
Wrocław 1970. Realizacja zdjęć do filmu fabularnego pt. Abel twój brat, reżyseria Janusz Nasfeter
Wrocław 1970. Realizacja zdjęć do filmu fabularnego pt. "Abel twój brat", reżyseria Janusz Nasfeter Foto: Eugeniusz Wołoszczuk/PAP

Janusz Nasfeter był polskim reżyserem, scenarzystą filmowym i pisarzem. W jego obrazach występowali m.in.: Zbigniew Cybulski, Daniel Olbrychski czy Elżbieta Czyżewska. Film "Janusz Nasfeter - piękny, okrutny świat…" został wyprodukowany przez Bibliotekę Powiatową im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie, gdzie niegdyś mieściło się kino prowadzone przez wuja przyszłego reżysera. Wyświetlane w nim filmy miały ogromny wpływ na wybór drogi zawodowej Janusza Nasfetera. 

Reżyser, który pochylał się nad człowiekiem

Dokument Aurelii Sobczak przedstawia związki rodziny Nasfeterów z Wołominem, ale przede wszystkim przywraca pamięć o twórczości filmowej i literackiej wybitnego twórcy. Artystka przekonuje, że nie spodziewała się takiego sukcesu. - W życiu najpiękniejsze jest to, co nas spotyka w trakcie drogi. Spotkanie z Januszem Nasfeterem właśnie było taką drogą. W założeniu to miał być krótki film - słyszymy.

Zdaniem gościa tym, którzy zaangażowali się w stworzenie filmu, przyświecał cel nadrzędny: przywrócić ogólnej świadomości Janusza Nasfetera, jako artystę i człowieka. - Jego filmy są rzadko pokazywane, a są bardzo wartościowe. Wydaje mi się, że trudno znaleźć teraz reżysera, który tak pięknie pochyla się nad człowiekiem (...), który tak pięknie potrafi obserwować świat dziecka - wyjaśnia Sobczak. 

Bogata filmografia

W filmografii reżysera znajdziemy takie tytuły jak "Ranny w lesie", "Zbrodniarz i panna", "Motyle" czy "Królowa pszczół". I choć według wielu Janusz Nasfeter robił filmy dla dzieci, to zdaniem gościa Jakuba Kukli były to obrazy "przede wszystkim dla dorosłych, o dzieciach". Na Aurelii Sobczak, szczególne wrażenie zrobił film "Abel, twój brat".

W tym dramacie psychologiczno-obyczajowym z roku 1970 wystąpili m.in. Filip Łobodziński i Henryk Gołębiewski. - Janusz Nasfeter to jest pierwszy reżyser, który znalazł tych chłopaków, połączył ich. Oni zadebiutowali w jego filmie - podkreśla reżyserka i scenarzystka. Dodaje jednocześnie, że film ten jest dosyć trudny i mocno działa zarówno na wyobraźnię, jak i na emocje.


Posłuchaj
16:04 Dwojka 2022_11_22-16-32-35.mp3 "Janusz Nasfeter - piękny, okrutny świat…" - dokument przywracający pamięć (Wybieram Dwójkę/Dwójka)

 

Strata dla kina polskiego

Pomysł, by w krótkiej formie przypomnieć sylwetkę reżysera, szybko zaczął ewoluować. Dołączyła Beata Żurawska, dzięki której udało się pozyskać do współpracy Wytwórnię Filmów Fabularnych oraz Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny. Obie instytucje udostępniły bogaty materiał: fragmenty filmów oraz archiwalne zdjęcia z planu filmowego. - [Beata - red.] znalazła też ówczesnych małych bohaterów: Henryka Gołębiewskiego czy śp. Tadzia Wiśniewskiego, który zagrał we wszystkich filmach Nasfetera - zaznacza.

Sobczak nie ma wątpliwości, że reżyser wyprzedzał swoje czasy, a dziś zostałby okrzyknięty mistrzem kina społecznego i psychologicznego. - Pokazywał rzeczywistość taką, jaka jest, a nie rzeczywistość, jaką niektórzy chcieliby widzieć. Na tamte czasy był reżyserem bardzo niewygodnym - wyjaśnia w rozmowie z Jakubem Kuklą. Późniejsze problemy z cenzurą sprawiły, że utracił siłę i potencjał reżyserski. - Myślę sobie, że to jest ogromna strata dla kina polskiego - wskazuje.

Czytaj też:

Zwiastun filmu

[YT: WWL24 Wiadomości Powiatu Wołomińskiego/Premiera filmu "Janusz Nasfeter - Piękny okrutny świat" na festiwalu filmu polskiego w Chicago]

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Rozmawiał: Jakub Kukla

Goście: Aurelia Sobczak (reżyserka, autorka scenariusza)

Data emisji: 22.11.2022

Godzina emisji: 16.32

mg/kor

Czytaj także

Radu Jude: denerwuje mnie to, że kino nie nadąża

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 21:15
- Najmłodsze pokolenie ma zupełnie inne podejście do obrazu. Może nam się to podobać lub nie, ale tak jest i już tego trendu nie odwrócimy - mówił w Dwójce rumuński reżyser Radu Jude.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sylwester Chęciński: moje spotkanie z komedią zaczęło się smutno

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 10:00
8 grudnia 2021 roku zmarł Sylwester Chęciński, reżyser filmowy i scenarzysta, twórca znakomitych komedii "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć", "Rozmowy kontrolowane" i "Wielki Szu". W archiwach Polskiego Radia zachowało się wiele rozmów z artystą, który przyznawał, że o mały włos nie zostałby mistrzem kina komediowego.
rozwiń zwiń