Spotkania autorów z czytelnikami, Kongres Książki poświęcony wyzwaniom w branży literackiej, a także nagroda za najlepszy debiut prozatorski. Do tego liczne wydarzenia i panele dyskusyjne - to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na miłośników książek i literatury na trwającym właśnie 16. Festiwalu Conrada w Krakowie.
05:24 Poranek Dwójki Festiwal Conrada 2024_10_22-06-31-40.mp3 Znamienici pisarze, książki i "autentyczność". W Krakowie trwa 16. Festiwal Conrada (Poranek Dwójki)
Po pierwsze "Autentyczność"
- Podczas festiwalu będziemy zastanawiać się, czym ta autentyczność może być. Porozmawiamy o szczerości, wiarygodności, o weryfikacji faktów, autobiografii i pamięci. Będziemy eksplorować różne przejawy autentyczności - powiedziała Olga Drenda, dyrektorka kreatywna Festiwalu Conrada.
Czytaj także:
Wymiary autentyczności w ujęciu Olgi Tokarczuk i Ryszarda Koziołka
Kwestię wymiarów autentyczności poruszą także Olga Tokarczuk i Ryszard Koziołek. Ich wizyta na festiwalu związana jest z przypadającym w tym roku dziesięcioleciem wydania "Ksiąg Jakubowych". Wykład stanowić będzie zwieńczenie tegorocznych obchodów. Szczerości, wiarygodności i wolności będzie dotyczyć także spotkanie z norweskim pisarzem Karlem Ovem Knausgardem, autorem cyklu powieści autobiograficznych pt. "Moja walka".
Kongres Książki na Festiwalu Conrada w Krakowie
Festiwalowi tradycyjnie towarzyszy także Kongres Książki. To pasmo spotkań dla osób zaangażowanych w sektor wydawniczy - w tym dla autorów, wydawców, redaktorów, bibliotekarzy, księgarzy i tłumaczy. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania będą czasopisma literackie, literatura i gry komputerowe o potencjale edukacyjnym. W dyskusjach wezmą udział m.in. Edwin Bendyk, Jacek Dehnel, Jacek Dukaj, Magdalena Hajduk-Dębowska, Barbara Klicka, Mikołaj Łoziński, Mateusz Pakuła, Barbara Sadurska i Agnieszka Wolny-Hamkało.
Warto przypomnieć, że w ramach Kongresu Książki 2022 została podpisana tzw. Konwencja Krakowska - pierwszy w Polsce dokument określający standardy współpracy w branży.
Spotkania z czytelnikami i wiele więcej...
Z festiwalową publicznością spotkają się tacy polscy autorzy, jak: Artur Domosławski, Natalia Fiedorczuk, Marta Hermanowicz, Sławomir Shuty, Andrzej Stasiuk, Liliana Hermetz, Jacek Paśnik czy Barbara Sadurska. Wśród zaproszonych gości z zagranicy znaleźli się z kolei: Lars Saabye Christensen, Claudia Durastanti, Andriej Kurkow, Cheon Myeong-kwan, Antoine Sénanque i Reiner Stach.
Uroczysta gala na zwieńczenie festiwalu
Jak co roku festiwal zwieńczy uroczysta gala. Podczas niej poznamy laureata Nagrody Conrada. Wyróżnienie przyznawane jest za najlepszy debiut prozatorski. Nominację do nagrody otrzymały:
- Emilia Dłużewska za "Jak płakać w miejscach publicznych",
- Katarzyna Groniec za "Kundle",
- Maria Halber za "Strużki",
- Małgorzata Lebda za "Łakome"
- Ishbel Szatrawska za "Toń".
16. Festiwal Conrada potrwa do 27 października.
***
Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Data emisji: 22.10.2024
Godzina emisji: 6.30
Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki"
IAR/zch/am