Krakowski przestępca, ruch syjonistyczny i schorzenie genetyczne. "Czarne wesele" Edwarda Pasewicza

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2024 18:40
Wielokulturowy, międzywojenny Kraków i tytułowe czarne wesele. Wydarzenie stało się jednym z punktów wyjścia opowieści. Wesele rzeczywiście się odbyło - miało zatrzymać epidemię grypy "hiszpanki", która opanowała miasto w 1918 roku.
Edward Pasewicz to poeta, pisarz, dramaturg i kompozytor. W książce Czarne wesele skupia się na wielokulturowych aspektach Krakowa oraz społeczności żydowskiej.
Edward Pasewicz to poeta, pisarz, dramaturg i kompozytor. W książce "Czarne wesele" skupia się na wielokulturowych aspektach Krakowa oraz społeczności żydowskiej. Foto: East News / Andrzej Iwanczuk/REPORTER

- Gdy zaczynałem pracę nad książką, wpadły mi w ręce dwie rzeczy: informacje o działalności Betaru w Krakowie oraz o pobycie szefa tej organizacji w mieście, a także program o dziwnych schorzeniach genetycznych. Nosiciele przypadłości pozbawieni są linii papilarnych na opuszkach palców. Nie mają gruczołów potowych. Na to schorzenie cierpią cztery rodziny na świecie - z czego trzy mieszkają na krakowskim Kazimierzu - mówił o rozpoczęciu prac nad książką "Czarne wesele" jej autor, Edward Pasewicz. 

Posłuchaj
14:21 W2.2024_11_27-16-32-42.mp3 Krakowski przestępca, ruch syjonistyczny i schorzenie genetyczne. "Czarne wesele" Edwarda Pasewicza (Wybieram Dwójkę)

 

"Czarne wesele"

- Ten obrzęd ma także drugą nazwę, którą możemy przetłumaczyć jako "wesele zarazy". Ostatni raz w Nowym Jorku Chasydzi urządzili je na cmentarzu w 2019 roku, gdy rozpoczęła się epidemia Covid-19 - zaznaczył w Dwójce Edward Pasewicz. Rytuał polega na wybraniu ze społeczności żydowskiej dwójki najbiedniejszych sierot. Najczęściej są to dzieci upośledzone lub kalekie. Każda osoba daje im coś w prezencie. Bogaci dają prezenty bogate, a biedni - biedne. Wszyscy są jednak zobowiązani do ofiarowania im podarku podczas ich zaślubin. Ceremonia odbywa się pod czarną chupą, nad grobem ostatniej zmarłej na zarazę osoby. Rytuał ma odgonić choroby. Nowożeńcy są wyganiani z miasta. Wraz z wygnaniem mają zabrać ze sobą chorobę. Przypomina rytuał "kozła ofiarnego", który żydzi stosowali jeszcze na pustyni - wyjaśniał w audycji autor książki. 


Czytaj także:

Epidemia "hiszpanki"

Tuż po I wojnie światowej niepodległą Polskę nawiedziła pandemia grypy zwanej "hiszpanką". Choroba na całym świecie pochłonęła więcej ofiar śmiertelnych niż Wielka Wojna. Polscy lekarze zauważyli pierwsze objawy choroby latem 1918 roku. Szybko zaczęła się rozprzestrzeniać i zbierać śmiertelne żniwo. Podobnie w innych krajach świata. Szczególną trwogę budziły wieści z Krakowa i Lwowa, miast najbardziej dotkniętych grypą. "Hiszpanka" zabiła od 21 do 25 milionów osób.


Edward Pasewicz - poeta, pisarz, dramaturg i kompozytor. W 2022 roku nagrodzony Angelusem. 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Edward Pasewicz (poeta, pisarz, dramaturg i kompozytor)

Data emisji: 27.11.2024

Godz. emisji: 16.30

am/pg/zch

Czytaj także

Adam Asnyk. Poeta, spiskowiec, obieżyświat

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2024 05:47
Od dziecka był radykalnym niepodległościowcem. Swoje marzenie o walce spełnił, gdy wybuchło powstanie styczniowe. Załamany klęską zrywu, sięgnął po pióro. Życie nie oszczędziło mu osobistych tragedii. Leczył smutek, podróżując do najodleglejszych zakątków świata, ale nie skończyło się to dla niego dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Tadeusz Sławek: radio jest dla mnie koniecznością

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2024 21:35
- Jestem z pokolenia nietelewizyjnego. Za to radio zawsze było dla mnie ważnym medium, ja i moja rodzina wychowaliśmy się przy radiu - mówił w Dwójce profesor Tadeusz Sławek, literaturoznawca, poeta, tłumacz, eseista i były rektor Uniwersytetu Śląskiego.
rozwiń zwiń