"Oprawy gotyckie XIII–XVI wieku ze zbiorów toruńskich". Pierwsza taka wystawa na świecie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2024 17:00
- Rzemiosło introligatorskie bywa prezentowane, najczęściej jednak są to wystawy przekrojowe, obejmujące dzieła z najprzeróżniejszych epok. Wystawa poświęcona wyłącznie oprawom gotyckim nigdy i nigdzie nie była przeprowadzona - mówił w Dwójce profesor Arkadiusz Wagner o ekspozycji w Galerii Sztuki Gotyckiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.
Na toruńskiej wystawie prezentowanych jest ponad 70 gotyckich opraw książkowych z XIIIXVI w.
Na toruńskiej wystawie prezentowanych jest ponad 70 gotyckich opraw książkowych z XIII–XVI w.Foto: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wystawa "Oprawy gotyckie XIII–XVI wieku ze zbiorów toruńskich" to pierwsze tego typu wydarzenie na świecie.


Posłuchaj
07:01 Wybieram Dwójkę gotyckie oprawy.mp3 Rozmowa z prof. Arkadiusz Wagner, kuratorem wystawy "Gotyk w Polsce i Europie" (Wybieram Dwójkę) 

W końcu ktoś się odważył

- Oprawy gotyckie wymagają maksymalnego skupienia. Wymagają uważnego przyjrzenia się. Jako obiekty rzemiosł artystycznych wymagają wiedzy, zanim podejdziemy do nich, żeby je dokładnie obejrzeć. To wszystko powodowało, że na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, czy to szefowie muzeów, czy to szefowie bibliotek, raczej unikali takiego tematu jak wystawa wyłącznie opraw średniowiecznych, a tym bardziej opraw gotyckich, a zatem tylko z drobnego wycinka tej epoki - tłumaczył prof. Arkadiusz Wagner.

Gotyk na dotyk

Na wystawie, której jest on kuratorem, prezentowanych jest ponad 70 gotyckich opraw książkowych z XIII–XVI wieku. Wśród nich znajdują się dzieła z niemal całej Europy, w tym z introligatorni Państwa Krzyżackiego, Królestwa Polskiego, Niemiec, Czech, Niderlandów i Italii, a nawet – wyjątkowa w polskich zbiorach – oprawa z Królestwa Anglii. Najstarsza z nich ma ponad 800 lat.

Czytaj także:

- W Toruniu gotyk jest na dotyk. Oprawy gotyckie to jeden z elementów, które stanowią o specyfice i wspaniałości kultury oraz dzisiejszego wyglądu miasta - podkreślał naukowiec z tamtejszego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Ekspozycję "Oprawy gotyckie XIII–XVI wieku ze zbiorów toruńskich" można oglądać do 2 marca przyszłego roku.

***

Rozmawiała: Iwona Muszytowska-Rzeszotek

Gość: prof. Arkadiusz Wagner (kurator wystawy "Gotyk w Polsce i Europie", Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 18.12.2024

Godz. emisji: 16.30

Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.

pg/zch

Czytaj także

Ceglany kolos i jego tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 13:30
W audycji opowiadaliśmy o XIV-wiecznym Zamku biskupów w Lidzbarku Warmińskim, czyli jednym z najpiękniejszych zabytków budownictwa gotyckiego w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na gotyckim szlaku". Festiwal jak wyprawa przez terra incognita

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 17:39
- Na tym polega nasza letnia wędrówka, że odkrywamy dziedzictwo dawnej Pomeranii, ale i Nowej Marchii, które znajdują się w województwie zachodniopomorskim. Historycznie przebogate, właściwie nieznane. Myślimy sobie, że to prawdziwa terra incognita, warto ją odkrywać - mówił w Dwójce Paweł Osuchowski, dyrektor artystyczny XIV Letniego Festiwalu Wędrownego "Na gotyckim szlaku".
rozwiń zwiń