Utwór stworzony z zapisków dziadka. Aleksander Nowak gościem Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2024 21:00
Aleksander Nowak stworzył utwór, który znalazł się na wyjątkowej płycie zatytułowanej "Dziennik zapełniony w połowie". Inspiracją do jego powstania były znalezione przez kompozytora zapiski jego dziadka - Jana Białasa.
Aleksander Nowak stworzył utwór, który znalazł się na wyjątkowej płycie zatytułowanej Dziennik zapełniony w połowie. Inspiracją do jego powstania były znalezione przez kompozytora zapiski jego dziadka - Jana Białasa.
Aleksander Nowak stworzył utwór, który znalazł się na wyjątkowej płycie zatytułowanej "Dziennik zapełniony w połowie". Inspiracją do jego powstania były znalezione przez kompozytora zapiski jego dziadka - Jana Białasa.Foto: Wojciech Wandzel

Dziennik Jana Białasa powstał w latach 1943-1953 w Gliwicach. Aleksander Nowak tak napisał o nim we wstępie do wydawnictwa: "Zapiski mojego dziadka (...) nie są dokumentem wielkiej wagi dla ogółu. Nie zawierają rzeczy nieopisanych gdzie indziej i lepiej, na poziomie osobistym nie wykraczają poza konwencję prywatnej, ale nie przesadnie szczegółowej, wnikliwej ani szczerej kroniki. Dla kogoś, kto Dziadka nie spotkał są właściwie bezwartościowe. Jednak na mnie, kiedy zostały znalezione już po śmierci Dziadka w roku 2003, zrobiły wielkie wrażenie. Stały się substytutem rozmowy z człowiekiem, który za życia był prawie całkowicie niedostępny. Zamknięty w sobie i przez większość czasu również w niewielkim garażu w towarzystwie samochodu, przeróżnych maszyn i narzędzi, z zapasem papierosów i alkoholu. Swojej faktycznej rozmowy z nim nie pamiętam i chyba po prostu jej nie było, mimo, że nie był osobą obojętną na otoczenie i z pewnością mnie w tym otoczeniu dostrzegał, co wyrażał sporadycznym uśmiechem. Dziennik, choć krótki i pisany długo przed moim urodzeniem, ledwo dotykający momentu urodzin mojej Mamy, dopełnił treścią obrazy, które pamiętam z życia Dziadka Jana i pozwolił nieco lepiej zrozumieć mi siebie i moją rodzinę, nasze demony, a w związku z tym, być może, także ludzi w ogóle". 

Album został opublikowany przez Muzeum w Gliwicach. Na rozmowę zapraszamy o godz. 16.30.

Gościem Dwójki będzie także filmoznawczyni i krytyczka filmowa doktor Patrycja Mucha, która opowiada o fenomenie kultowego musicalu "Czarnoksiężnik z Oz" z Judy Garland w roli Dorotki i jego prequelu - filmie "Wicked", który niedawno wszedł do naszych kin.

Ponadto w audycji:

  • wystawa "4 x nowoczesność" w Muzeum Narodowym w Krakowie;
  • premiera spektaklu „Mewa” w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie;
  • premiera spektaklu Wspólny pokój w reżyserii Radka Stępnia w Teatrze Wybrzeże;
  • kolejny odcinek z cyklu Wolne słowo - Wolna Europa.

*** 

Na audycję Wybieram Dwójkę w czwartek (19.12) w godz. 16.00-18.00 zaprosił Jakub Kukla.

Elżbieta Szymkowska/zch/pg

Czytaj także

"Oprawy gotyckie XIII–XVI wieku ze zbiorów toruńskich". Pierwsza taka wystawa na świecie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2024 17:00
- Rzemiosło introligatorskie bywa prezentowane, najczęściej jednak są to wystawy przekrojowe, obejmujące dzieła z najprzeróżniejszych epok. Wystawa poświęcona wyłącznie oprawom gotyckim nigdy i nigdzie nie była przeprowadzona - mówił w Dwójce profesor Arkadiusz Wagner o ekspozycji w Galerii Sztuki Gotyckiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odbudowa Wrocławia po II wojnie światowej. Duża odpowiedzialność, ale i szansa

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2024 17:52
Agata Gabiś, autorka książki "Całe morze budowania" opowiedziała w Dwójce o kulisach odbudowy Wrocławia po II wojnie światowej. Autorka zwróciła uwagę, że młodzi architekci, którzy zajmowali się tym zadaniem musieli zapewnić mieszkania tysiącom osób. Odbudowa była jednak także okazją do tworzenia miasta od nowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncerty w sercu Paryża. Wnętrza katedry Notre Dame znów wypełnione muzyką

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2024 20:27
W katedrze Notre Dame w Paryżu rozpoczął się sezon koncertowy - pierwszy po kilkuletniej odbudowie świątyni po pożarze. Na sezon złoży się około 50 koncertów. Jako pierwszy wystąpił we wtorek chór katedralny Maitrise de Notre Dame z "Magnificat" Jana Sebastiana Bacha.
rozwiń zwiń