"Performanse plastyczne Władysława Hasiora". Dorobek zakopiańskiego artysty

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025 21:04
Był artystą oryginalnym i nowoczesnym, nie bał się wykorzystywać niekonwencjonalnych materiałów. Władysław Hasior uchodzi za jednego z najlepiej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. Nakładem Instytutu Teatralnego ukazała się pierwsza monografia w całości poświęcona perfomatywnej twórczości zakopiańskiego artysty. 
Władysław Hasior, podczas wieczoru urodzinowego w swojej galerii w Zakopanem w 1995 roku.
Władysław Hasior, podczas wieczoru urodzinowego w swojej galerii w Zakopanem w 1995 roku. Foto: Jacek Bednarczyk/PAP

Innowacyjność i kreatywność prac Włądysława Hasiora sprawiły, że jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. "Performanse plastyczne Władysława Hasiora" to pierwsza monografia w całości poświęcona perfomatywnej twórczości zakopiańskiego artysty. 

Posłuchaj
19:51 _PR2 (mp3) 2025_02_18-17-09-49.mp3 "Performanse plastyczne Władysława Hasiora". Dorobek zakopiańskiego artysty (Wybieram Dwójkę)

 

"Performanse plastyczne Władysława Hasiora" 

W publikacji doktor Magdalena Figzał-Janikowska przygląda się mniej znanym obszarom działalności Władysława Hasiora. Analizuje jego akcje efemeryczne, teatralizowane ceremonie odsłonięcia rzeźb i pomników, realizacje scenograficzne,projekty partycypacyjne i aktywizujące publiczność.

Władysław Hasior - twórca wszechstronny 

Władysław Hasior urodził się w 1928 roku w Nowym Sączu. Pochodził z ubogiej rodziny. Od dziecka pracował, by zarobić na własne utrzymanie. W 1947 roku rozpoczął naukę w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem pod kierunkiem rzeźbiarza profesora Antoniego Kenara. Po zdaniu matury w 1952 roku Hasior przeniósł się do Warszawy. Studia podjął na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w pracowni rzeźbiarza profesora Mariana Wnuka. W 1958 roku uzyskał dyplom magistra na podstawie ceramicznych Stacji Drogi Krzyżowej – rzeźby można podziwiać w kościele św. Kazimierza w Nowym Sączu.

Czytaj także: 

Prekursor polskiego pop-artu

Pierwsze prace artysty - rzeźby "Wdowa", "Czarnoksiężnik", "Męka Pańska" (1957) - wyróżniały się na tle dzieł innych artystów materiałami, z których zostały zrobione. Hasior uważał, że każdy przedmiot niesie ze sobą pewne znaczenie, które zawsze można wykorzystać w sztuce. Łącząc je, budował opowieść. Tworzył z fragmentów szkła, powykręcanych drutów, zardzewiałych rur, sztućców lub kawałków mydła.

Odowłania do mitologii i biblijości

W swojej twórczości chętnie odwoływał się do mitologii oraz Biblii, do historii i aktualnej rzeczywistości. Najbardziej popularną rzeźbą artysty jest "Przesłuchanie anioła" (1962). Hasior pod głową figury rozpalał ogień, który sprawiał, że jej włosy się poruszały. Praca nawiązuje do czasów okupacji niemieckiej i okresu powojennego, gdy funkcjonariusze władz totalitarnych bezlitośnie zwalczali swoich wrogów. 

Władysław Hasior zmarł 14 lipca 1999 roku w Krakowie. Całą swoją artystyczną spuściznę zapisał Muzeum Tatrzańskiemu.

***

Rozmawiała: Katarzyna Sanocka

Gość: dr Magdalena Figzał Janikowska (autorka publikacji "Performanse plastyczne Władysława Hasiora")

Data emisji: 18.02.2025

Godzina emisji: 17.10

Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.

PR24/zch 


Czytaj także

Nie tylko rzeźby... Historyczna Pracownia Artystyczna Wandy Czełkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 13:01
Powracamy do Historycznej Pracowni Artystycznej Wandy Czełkowskiej, jednej z najwybitniejszych rzeźbiarek XX wieku. Warto zaznaczyć, że poza rzeźbiarstwem zajmowała się także rysunkiem i malarstwem. O mniej znanych dziedzinach twórczości rzeźbiarki w "Kwadransie bez muzyki" opowiedzieli Ona Winogrodzka, spadkobierczyni twórczości Wandy Czełkowskiej, oraz Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki malarz, świetny eseista, kronikarz żywej historii. Wywiad rzeka z Józefem Czapskim

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2025 15:10
"Świat w moich oczach" to wywiad rzeka z Józefem Czapskim, niezwykłym świadkiem burzliwej historii XX wieku. Współtworzył paryską "Kulturę". Był więziony w Starobielsku. Swoim życiem świadczył o historii. O sowieckich zbrodniach pisał m.in. we "Wspomnieniach starobielskich" oraz "Na nieludzkiej ziemi".
rozwiń zwiń