"Il trionfo del tempo e del disinganno". Tak Haendel obszedł papieski zakaz wystawiania oper

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2025 09:37
- Oratorium "Il trionfo del tempo e del disinganno" powstało w okresie, gdy w Rzymie zakazano wystawiania oper. Natomiast publiczność włoska, tak bardzo przyzwyczajona do obecności opery w życiu kulturalnym, znajdowała najróżniejsze sposoby na to, żeby kontynuować tę twórczość - mówił w Dwójce Waldemar Raźniak, reżyser premierowego spektaklu Polskiej Opery Królewskiej.
Premiera oratorium Il trionfo del tempo e del disinganno w Polskiej Operze Królewskiej odbędzie się 4 kwietnia.
Premiera oratorium "Il trionfo del tempo e del disinganno" w Polskiej Operze Królewskiej odbędzie się 4 kwietnia.Foto: Grzegorz Mart/Polska Opera Królewska

"Il trionfo del tempo e del disinganno" to świeckie oratorium, które Jerzy Fryderyk Haendel skomponował w 1707 roku. Interesujące, że libretto do tego dzieła napisał... kardynał Benedetto Pamphili.


Posłuchaj
20:13 Poranek Dwójki Raźniak Radziejewska 2.04.2025.mp3 Reżyser Waldemar Raźniak i solistka Aneta Łukaszewicz przed premierą oratorium "Il trionfo del tempo e del disinganno" G.F. Haendla w Polskiej Operze Królewskiej (Poranek Dwójki) 

Od usypiania zmysłów do ich rozbudzania

- Był to mecenas sztuki zachwycony twórczością i osobą młodego Haendla. Nie wiemy do końca, gdzie odbyła się prapremiera tego wydarzenia, natomiast wiemy na pewno, że było to przedsięwzięcie zorganizowane dla bardzo wąskiej, elitarnej grupy publiczności. A co do powodu samego zakazu wystawiania oper w tamtym czasie, uważano, że jest to sztuka zbyt angażująca zmysły. My zamierzamy bezwzględnie te zmysły rozbudzać - wyznał Waldemar Raźniak.

Odważnie w Polskiej Operze Królewskiej

Na scenie Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii Muzeum Łazienki Królewskie wystąpi m.in. mezzosopranistka Aneta Łukaszewicz, która wykona partię Piacere. - Reżyser spektaklu wykazał się ogromną inwencją, podobnie jak nasze panie scenograf i kostiumograf. Już samo pojawianie się Piacere na scenie dużo mówi o pomyśle inscenizacyjnym. Mój kostium jest bardzo odważny - powiedziałabym, że jest to taka przyjemność, która zaszła trochę za daleko... Będzie zupełnie inaczej niż za czasów Haendla - przekonywała solistka.

Czytaj także:

"Il trionfo del tempo e del disinganno" (Triumf czasu i rozczarowania) to filozoficzny traktat na temat natury piękna i ziemskiego przemijania. Jest to pierwsze oratorium w bogatej twórczości Haendla i zarazem - w wersji z tekstem angielskim, już jako "The Triumph of Time and Truth" z 1757 roku - ostatnim dziełem kompozytora z tego gatunku.

Premiera spektaklu w Polskiej Operze Królewskiej w piątek, 4 kwietnia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Katarzyna Sanocka

Goście: Waldemar Raźniak (reżyser), Aneta Łukaszewicz (śpiewaczka)

Data emisji: 27.03.2025

Godz. emisji: 8.30

pg/kor


Czytaj także

Olga Pasiecznik i Krzysztof Kur wspominają Andrzeja Klimczaka. "Miał poczucie odpowiedzialności"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2025 20:59
Zmarł śpiewak Andrzej Klimczak. Artysta to współtwórca Polskiej Opery Królewskiej, bas-baryton, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W Dwójce wspominali go: Olga Pasiecznik i Krzysztof Kur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza premiera Polskiej Opery Królewskiej w tym roku. "Wenus i Adonis" w reż. Pii Partum

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025 17:55
"Wenus i Adonis" w reżyserii Pii Partum to utrzymana w stylu francuskim opera angielskiego kompozytora barokowego Johna Blowa. Całość oparta jest na klasycznym micie o Wenus i Adonisie, który stał się również podstawą poematu Szekspira.
rozwiń zwiń