Opowieści Łemków z Dolnego Śląska - zespół Łastiwoczka z Przemkowa

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 08:00
Gościem "Źródeł" był Zespół Pieśni i Tańca Łastiwoczka prezentujący kulturę wschodniej i zachodniej Łemkowszczyzny. Ich śpiew to skarbnica ballad, przyśpiewek i śpiewów obrzędowych.
Audio
  • Joanna Habura, kierowniczka grupy Łastiwoczka, opowiada historię zespołu (Dwójka/Źródła)
ZPiT Łastiwoczka był jednym z wykonawców koncertu Pieśni z lasów i pól na Festiwalu Wratislavia Cantans
ZPiT Łastiwoczka był jednym z wykonawców koncertu "Pieśni z lasów i pól" na Festiwalu Wratislavia CantansFoto: z archiwum zespołu

Wszyscy członkowie zespołu Łastiwoczka są Łemkami przesiedlonymi w akcji Wisła, mieszkają w Przemkowie na Dolnym Śląsku i śpiewają folklor łemkowski. Zespół powstał w 2000 roku przy Kole Stowarzyszenia Łemków. Początkowo w zajęciach zespołu uczestniczyły tylko dzieci, ponieważ w szkole podstawowej nauczycielka języka łemkowskiego założyła małą grupę, która z czasem się rozrosła. Zespół śpiewaczy z biegiem lat rozrósł się także do grupy tanecznej.

Członkowie Łastiwoczki mają w swoim repertuarze obrzędowe tańce łemkowskie, odtworzyli m.in. obrzęd łemkowskiego wesela, nagrali dwie płyty wokalne. Pieśni, które śpiewają, są oparte na naturalnych przekazach starszych osób.

- Tańce obecnie opracowują nam choreografowie, natomiast pieśni przekazywane są w większości w domu. Moje pokolenie miało bezpośredni kontakt z przesiedleńcami, z osobami, które przyjechały na Dolny Śląsk w 1947 roku po akcji Wisła - mówiła kierowniczka zespołu Łastiwoczka Joanna Habura. - Nasz język jest żywy, praktycznie w każdym domu łemkowskim rozmawia się po łemkowsku i jest to zupełnie naturalne. Pochodzimy z regionu Polski, gdzie jest bardzo duże skupisko Łemków. Mówi się nawet, że Przemków jest stolicą Łemków. Nikt się temu nie dziwi. Małe dzieci mówią po łemkowsku, bo w ich domu właśnie tak się komunikuje - dodała śpiewaczka. – Najmłodsi mają swobodny dostęp do języka i do zawartości naszej kultury. 

O czym śpiewa Łastiwoczka? Zachęcamy do odsłuchania audycji.

 ***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Joanna Habura (śpiewaczka tradycyjna)

Data emisji: 25.09.2019

Godzina emisji: 15.35

gs

Czytaj także

Lasowiacy. Krótki opis ciekawego ludu i czemu winni etnografowie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 08:55
Jan Stanisław Bystroń ponad 90 lat temu w publikacji „Ugrupowania etniczne ludu polskiego” napisał, że w obrębie Puszczy Sandomierskiej napotykamy „niewielką, ale ciekawą grupę powstałą stosunkowo późno jako produkt kolonizacji leśnej”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czesław Węglarz: jak się długo nie gra, to koza się gniewa

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 16:43
- Po stare dudy trzeba sięgać codziennie, to wtedy brzmią jako tako, ale gdy się zrobi przerwę, to potem trzeba dużo czasu, żeby je na nowo nastroić - mówił w Dwójce beskidzki multiinstrumentalista, laureat tegorocznej nagrody Muzyka Źródeł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapela Zastawnych: "Przy polce to ma się kurzyć"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 18:00
O pogórzańskich weselach i zabawach opowiadali w "Źródłach" członkowie Kapeli Zastawnych z Brzostku, Jan Zastawny i Kazimierz Czech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarby z Archiwum Piotra Gana: Piotr Wójcik z Głuchowa

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 08:00
- Jak tylko słyszałem muzykę, to bym ją wprost zjadł, tak ją lubiłem! Uprosiłem ojca, żeby mi sprawił instrument, ale nie miał pieniędzy na skrzypce, więc powiedział, że sam spróbuje mi je zrobić - tak w archiwalnym nagraniu Piotra Gana opowiadał głuchowski prymista. 
rozwiń zwiń