Japońskie opowieści o duchach. Nowa książka Witolda Vargasa

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 18:00
Co prawda Dziady i Halloween już za nami, ale każda okazja jest dobra, żeby porozmawiać o duchach. W piątkowych Źródłach bawimy się w kaidan...
Audio
  • „Bestiariusz japoński 2. Yūrei” i Witold Vargas (Dwójka/Źródła)
Bestiariusz Japoński 2, fragment
Bestiariusz Japoński 2, fragmentFoto: mat. promocyjne

Innymi słowy nawiążemy do dawnego japońskiego zwyczaju opowiadania sobie strasznych historii, a mistrzem ceremonii był Witold Vargas. W przyszłym tygodniu ukaże się nowa publikacja naszego gościa pt. „Bestiariusz japoński 2. Yūrei” wchodząca w skład serii „Legendarz”.

„Czym zatem są yūrei? Najprościej mówiąc, to odpowiedniki europejskich duchów i upiorów. Istnieją znaczne różnice między duchami a yūrei, ale jest także wiele podobieństw, szczególnie w warstwie, która nas tu interesuje, czyli fantastyki i popkultury” – czytamy w książce Witolda Vargasa. Deszczowa panna, mnich bagnistych pól ryżowych, duch wózka bibliotecznego, starucha gaśnica, latający demon losu – to tylko niektóre z duchów i demonów, które pojawiają się w fantastycznie ilustrowanej przez samego autora publikacji. Czy wystraszą naszych słuchaczy?


Japońskim stworzeniem fantastycznym, demonom, Witold Vargas pierwszą część Bestiariusza japońskiego. Z Pawłem Zychem był współautorem serii legend, najpierw słowiańskich. - W pewnym momencie staliśmy się jakby ekspertami od tematu - mówił w audycji pisarz. - Na którymś z konwentów, na które nas zapraszano, spotkałem się z wykładem o Yokai. Oczywiście, że Yokai nie grasują po Polsce, natomiast jest coś takiego, co jest wspólne dla całej naszej ludzkości, tym bardziej, że my się interesujemy. Takie potwory są w różnych kulturach, no bo koniec końców jesteśmy wszyscy ludźmi, mamy bardzo podobne lęki i podobne marzenia. Podobny sposób wykupywania się od różnych rzeczy, albo wpływania przede wszystkim na nasze życie, naszą przyszłość. Ale oczywiście kontekst kulturowy jest inny. 


Yōkai (jap. 妖怪) – ogólna nazwa mitycznych stworzeń-potworów występujących w japońskiej mitologii i tradycjach ludowych. Coś odmienionego lub okazującego dziwne zmiany w sposób niezrozumiały, powodujący w ludziach strach lub zdziwienie. Witold Vargas z Wariacjami Kolbergowskimi wystąpi na zbliżającym się Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania, który odbędzie się w Warsawie w dniach 20-24 listopada. Wśród polskich opowiadaczy i opowiadaczek pojawią się m.in. Anna Woźniak, która wprowadzi nas w świat surrealistycznej wyobraźni Erny Rosenstein, Mirella Gliwińska z kazachskim eposem lirycznym Kozy Korpesz i Bajan Sulu, a także Jerzy Szufa z baśniami filozoficznymi. Noc Opowieści będzie w tym roku jak prawdziwy zbiorowy sen, do którego nas ukołyszą, ale też rozbudzą „Kołysanki z przeszłości” w wykonaniu artystek z SENJAWAZABAWA. 


W tym roku osnową programu jest wyobraźnia – nieprzebrane źródło, z którego czerpią osoby tkające ustne opowieści. Ten, kto opowiada, uruchamia wyobraźnię swoją i słuchaczy. W tym roku osnową programu jest wyobraźnia – nieprzebrane źródło, z którego czerpią osoby tkające ustne opowieści. Ten, kto opowiada, uruchamia wyobraźnię swoją i słuchaczy.


***

Na audycję Źródła w piątek (8.11) w godz. 12.00-12.45 zaprasza Krzysztof Dziuba.

Czytaj także

Bestiariusz słowiański. Na tropie Licha i Szeptuchy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 11:30
Przez setki lat historii naszego kraju powstał olbrzymi, barwny i ludny świat polskich wierzeń ludowych. - Jeśli ktoś chciałby się dziś dowiedzieć, jak bronić się przed magią powinien wyruszyć na wschód Polski. Wiele słowiańskich rytuałów tam właśnie przetrwało - opowiada dr Jacek Konik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fantastyka ludowa - niektóre stwory udomawiano

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 15:00
Takim pupilem był na przykład trach, który zbierał dla swoich gospodarzy skarby. O tym i o innych stworach ze słowiańskich wierzeń w Czwórce opowiada Witold Vargas, współautor "Bestiariusza słowiańskiego", którego drugi tom właśnie trafił na półki księgarń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bestiariusz. Zwierzęta". Zwierzęca natura i ludowe przekazy w książce Witolda Vargasa

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 08:24
Najnowsza książka Witolda Vargasa to kontynuacja popularnych "Bestiariuszy słowiańskich". Autor wskrzesza w niej dawne legendy i rytuały, aby pokazać, jak nasi przodkowie odnosili się do zwierząt, towarzyszących człowiekowi od zarania dziejów. Opowiedział o tym w sobotnim "Poranku Dwójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe głosy w "Źródełku". Karolina Ociepka i Witold Vargas zapraszają do PRD

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 12:00
Wraz z wejściem w nową, jesienno-zimową ramówkę w Polskim Radiu Dzieciom, do załogi naszego niedzielnego "Źródełka", magazynu dla dzieci i młodzieży o kulturze ludowej i muzyce tradycyjnej, dołączają nowi bohaterowie!
rozwiń zwiń