Francuski renesans i brytyjska bohema

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2010 13:11
Zaproszenie na dwie wystawy.
Audio

"Francja 1500" - to tytuł wystawy, która za kilka dni zostanie otwarta w paryskim Grand Palais. Wystawa przedstawia dzieła sztuki powstałe we Francji na przełomie wieku XV i XVI. - Dla historyków sztuki Francja jest szczególnym gruntem, dlatego że we Francja idei odrodzenia w sztuce właściwie nigdy nie przyjęła się w pełni – mówi o wystawie Justyna Gruze. Bogata ekspozycja powstała we współpracy wielu ośrodków muzealniczych. Po prezentacji w Paryżu pojedzie do Stanów Zjednoczonych. O "Francji 1500" w sobotnim  "Europejskim magazynie multuralnym" opowie Justyna Guze.

Z kolei Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury zaprasza na wystawę "Grupa Bloomsbury. Brytyjska Bohema kręgu Virginii Woolf". W "Europejskim magazynie kulturalnym" opowiada o niej  Tonny Bradshow, kurator wystawy i popularyzator twórczości grupy. To pierwsza w Polsce tak szeroka prezentacja twórczości brytyjskich artystów z początku XX wieku. Twórczość  skandalizującej grupy Bloomsbury, działającej od 1905 roku aż do II wojny światowej uważana jest dzisiaj za najważniejsze, najbardziej znane zjawisko w kulturze brytyjskiej XX wieku. Tworzący Grupę pisarze, malarze, dziennikarze, ekonomiści i krytycy sztuki wywarli swoją  działalnością ogromny wpływ na współczesną angielską i światową sztukę oraz literaturę.

W Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury oglądać można najwybitniejsze obrazy,  drzeworyty i litografie tak znanych artystów, jak Vanessa Bell (siostra Virginii Woolf), Duncan Grant, Roger Fry i Dora Carrington. Wystawa  została  wzbogacona  o  przedmioty  z  życia  codziennego  (meble, ceramikę),  a  także  kilkadziesiąt  książek  zilustrowanych przez artystów Bloomsbury.

Gospodarzem audycji będzie Katarzyna Nowak.


Czytaj także

Robótki ręczne i artystka-feministka

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 14:54
W Warszawie trwa monograficzna wystawa Anette Messager. Artystka całą swoją twórczość poświęciła walce ze stereotypami, które dotykają kobiet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fenomenologia klawiatury

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 12:08
Uczestnicy oraz organizatorzy "Warszawskiej Jesieni" opowiadają, czym jest fortepian i klawiatura w XXI wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z historii radiofonii

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 09:54
Podziemny Kraków i "Prix Italia".
rozwiń zwiń