W 219. rocznicę urodzin polskiego wieszcza spotkaliśmy się z cenionym reżyserem, posiadaczem albumu z rzadkimi pocztówkami przybliżającymi postać poety i jego twórczość.
- Mickiewicz był symbolem ducha odzyskiwania niepodległości. Przed I wojną światową ukazywały się olbrzymie nakłady pocztówek poświęconych "Dziadom". Często też umieszczano jego podobiznę obok portretów Kościuszki i Pułaskiego. Pocztówki opatrywano też cytatami z dzieł wieszcza - mówił gość audycji.
Pocztówka z 1919 r. z reprodukcją fotografii autorstwa Józefa Sebalda, przedstawiającej scenę z "Dziadów" w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego (Teatr Miejski w Krakowie, premiera 31.10.1901) Fot. Wikimedia Commons/domena publiczna
Na pocztówkach znalazły się także miejsca pobytu Mickiewicza, pomniki i muzea wieszcza, ale to nie wszystko. - Kamień pod którym spotykali się filareci, altanka, w której Adam spotykał się z Wereszczakówną. Te wszystkie miejsca były celem swoistych pielgrzymek i wszystkie zostały uwiecznione na pocztówkach. Album, na który się składają, został wydany na Białorusi przez Władimira Jechadziedaja w czterech językach i stanowi piękną kolekcję - mówił Włodzimierz Kaczkowski.
***
Przygotowała: Iwona Malinowska
Gość: Włodzimierz Kaczkowski
Data emisji: 24.12.2014
Godzina emisji: 17:30
mko/mc