Jaki ojciec, taka córka. Twórczość dla dzieci w rodzinie Wojtyszków

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2024 20:00
Maciej i Maria Wojtyszkowie swoją drogę artystyczną zaczynali od twórczości dla dzieci. On jeszcze w czasie studiów wydał książkę "Bromba i inni". Ona od przeszło 10 lat jest kierowniczką literacką Wrocławskiego Teatru Lalek.
Oboje piszą dramaty i scenariusze, a swoje zawodowe życie łączą z teatrem. Gośćmi Dwójki w świąteczny wieczór byli Maciej Wojtyszko j jego córka Maria
Oboje piszą dramaty i scenariusze, a swoje zawodowe życie łączą z teatrem. Gośćmi Dwójki w świąteczny wieczór byli Maciej Wojtyszko j jego córka MariaFoto: Cezary Piwowarski/PR

Oboje piszą dramaty i scenariusze, a swoje zawodowe życie łączą z teatrem. Maria i Maciej Wojtyszkowie, córka i ojciec, są ciągle aktywni zawodowo i wciąż reżyserują spektakle.


Posłuchaj
53:59 2024_12_26 19_00_20_PR2_Audycja_specjalna.mp3 Jaki ojciec, taka córka. Twórczość dla dzieci w rodzinie Wojtyszków (Dwójka)

 

Listy miłosne w książce dla dzieci

- Moja mama była nauczycielką. Wychowywała mnie samotnie, bo ojciec nie żył. Nie byłem pewny, czy będę miał pracę jako reżyser filmowy, więc napisałem książkę dla dzieci "Bromba i inni". Pierwsze opowiadania, które tam umieściłem, to były listy miłosne do mojej późniejszej żony Henryki. Jako nastolatek dorabiałem sobie, udzielając korepetycji młodszym uczniom. Ta twórczość dla dzieci była dość naturalna - tłumaczył Maciej Wojtyszko.

Czytaj także:

Teatr bez pedagogiki

Córka reżysera chciała z kolei być jak najdalej od nauczania. W stronę twórczości dla dzieci skierowała ją znajomość z czeskim reżyserem, obecnie mężem, Jakubem Kroftą.

- Kuba wywodzi się z czeskiej tradycji teatru lalkowego, który wiąże się z teatrem dla dzieci. Mam więc chyba podobnie jak tata, że z powodu miłości życie zawodowe potoczyło się tak, a nie inaczej. Mam jednak do twórczości dla dzieci takie podejście, że to jest coś odległego od pedagogiki. Nie uważam, że czegokolwiek naucza. Jest to sposób rozmawiania z najmłodszymi - podkreślała Maria Wojtyszko.

Maciej Wojtyszko - reżyser, prozaik, dramaturg, pedagog, autor widowisk, piosenek kabaretowych, twórca filmów rysunkowych, filozof. W Teatrze Polskiego Radia wyreżyserował niejedno słuchowisko. Podczas rozmów, nieraz mówił o istocie teatru i tym, co według niego jest ważne na scenie.

Maria Wojtyszko - scenarzystka, dramatopisarka i reżyserka. Pisze skecze kabaretowe, piosenki i krótkie opowiadania. Stworzyła komiks opublikowany w "Krytyce Politycznej" oraz słuchowisko radiowe "Mateusz w piekle" dla Teatru Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Audycja okolicznościowa

Prowadzenie: Monika Pilch

Goście: Maria i Maciej Wojtyszkowie

Data emisji: 26.12.2024

Godz. emisji: 19.00

pg/mg

Czytaj także

Maciej Wojtyszko: Aleksander Fredro to więcej niż beztroski humor

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 22:00
- Fredro, jak wszyscy dowcipni ludzie, jest zbudowany nie tylko z samego śmiechu, zgrywy, zabawy. On jest zbudowany z pewnych głębokości - mówił Maciej Wojtyszko, reżyser i pisarz, w pierwszej odsłonie nowego Dwójkowego cyklu poświęconego Aleksandrowi hrabiemu Fredrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Wojtyszko: "Odprawa posłów greckich" w transkrypcji Antoniego Libery to sztuka współczesna

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 10:00
- Antoni Libera dokonał rzeczy niezwykłej. Z pięknego języka, który jednak w mowie potocznej jest niezrozumiały, wykonał transkrypcję, tak aby było wiadomo, o co chodzi. Kochanowski był wielkim poetą, ale w teatrze można się pogubić przy różnych archaizmach - mówił w Dwójce reżyser Maciej Wojtyszko.
rozwiń zwiń