Nadchodzą wielkie przesłuchania

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 15:15
Nasi młodzi skrzypkowie, którzy wezmą udział w tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, zdradzają, jak przygotować się do muzycznych zmagań.
Audio

Konkurs rozpoczyna się już w najbliższą sobotę, a od niedzieli zaczynają się przesłuchania pierwszego etapu. Jakie są nastroje wśród młodych polskich skrzypków, którzy będą reperezentowac nasz kraj na Konkursie? Humory dopisują, muzycy są pełni optymizmu.

- Przede wszystkim odpoczywamy – zdradza Maciej Burdzy. – Nie da się ćwiczyć więcej, bo głowa jest zmęczona. Więc odpoczywam, czytam, oglądam filmy.

Chociaż każdy przeżywa stres na swój sposób, wszyscy dbają o higienę codziennego życia, odpoczynek, sen. Nie sposób jednak zupełnie odciąć się od pracy z instrumentem i ogrywania repertuaru  - występy przed konkursem są bardzo ważne dla nabrania pewności estradowej. W Poznaniu odbywa się cykl koncertów "Przed Wieniawskim", który umożliwia estradowe doszlifowanie programu pierwszego i drugiego etapu.

- Estrada to zupełnie inne doświadczenie niż lekcje czy praca z pianistą. Na scenie trzeba wszystko zagrać od początku do końca – mówi Małgorzata Wasiucionek.

Program jest obszerny i obejmuje zarówno dzieła solowe, jak i koncerty oraz sonaty. Trzeba bardzo dobrego planu ćwiczeń, aby przygotować taki repertuar. Nie można przecież ćwiczyć tylko pierwszego etapu i nie myśleć o następnych.

- Konkurs Wieniawskiego jest czteroetapowy, co jest nie tak znowu częste – tłumaczy Maciej Burdzy. - Na ogół pierwszy etap jest techniczny; podobnie wygląda na innych konkursach drugi; w trzecim natomiast jest tylko jeden koncert do zagrania. Na Wieniawskim jest jeszcze etap "mozartowski". Szalenie trudny, choćby ze względu na istnienie różnych tradycji wykonawczych: zawsze jest ryzyko, że mimo dobrej jakości wykonawczej nasza gra się komuś nie spodoba.

Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Jak zwalczyć stres konkursowy? Odpowiedź jest prosta i jednogłośna: - Trzeba potraktować występ jak normalny koncert. Wyjść na estradę i robić swoje!

W audycji Beaty Stylińskiej pięcioro młodych skrzypków (Małgorzata Wasiucionek, Sandra Haniszewska, Aleksandra Rytwińska, Marta Wasilewicz i Maciej Burdzy) opowiadało o ostatnich przygotowaniach do XIV Międzynarodowego Konkursu  Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Porównywali swoje doświadczenia konkursowe, mówili o kontaktach z pedagogami, autorytetami gry skrzypcowej, m.in. Maestro Maximem Vengerowem czy Bartłomiejem Niziołem.

Inauguracja XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego już w sobotę, 8 października o godz. 19:00. Oto plan naszych transmisji i audycji:

 

Sobota 8 października,  godz. 19:00

Koncert inauguracyjny

Claude Debussy Prélude à l'après-midi d'un faune

Karol Szymanowski II Koncert skrzypcowy op. 61

Piotr Czajkowski V Symfonia e-moll op. 64

Wyk. Agata Szymczewska - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Pablo Gonzalez - dyrygent

 

Przesłuchania pierwszego etapu

9-13 października (niedziela-czwartek) w dwóch blokach: o godz. 10:00 i o godz. 16:00

Podsumowanie I etapu w czwartek 13 października o godz. 23:00

 

Przesłuchania drugiego etapu

14-16 października (piątek-niedziela) w dwóch blokach: o godz. 10:00 i o godz. 16:00

Podsumowanie II etapu w niedzielę 16 października o godz. 23:00

 

Przesłuchania trzeciego etapu

17-18 października (poniedziałek-wtorek) o godz. 18:00

Podsumowanie III etapu we wtorek 18 października o godz. 23:00

 

Przesłuchania finałowe

19-21 października (środa-piątek) o godz. 18:00

Podsumowanie Konkursu w piątek 21 października o godz. 23:00

 

Koncert Laureatów

22 października (sobota), godz. 20:00

 

Koncert Maxima Vengerova

23 października (niedziela), godz. 19:00

Karol Kurpiński Uwertura do opery "Dwie chatki"

Franciszek Liszt Preludia - poemat symfoniczny

Ludwig van Beethoven Koncert skrzypcowy D-dur op. 61

Wyk. Maxim Vengerov - skrzypce, Filharmonia Poznańska im. T. Seligowskiego, Marek Pijarowski - dyrygent

Czytaj także

Ostatnie przesłuchania

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2011 11:36
Przygotowania do najstarszego konkursu skrzypcowego świata, premiera w warszawskim Teatrze Współczesnym oraz konkurs dla młodych artystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maxim Vengerov w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2011 13:02
Muzyczne popołudnie: Vengerov, Kurzak, Geniušas... Kursy mistrzowskie, debiuty płytowe, międzynarodowe festiwale.
rozwiń zwiń