Hafciarstwo - zawód rdzennie męski

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 15:28
- Polscy królowie zawsze zatrudniali hafciarzy. Ci spoza dworu byli zrzeszeni w cechach mistrzowskich - opowiadała w Dwójce dr Bożena Fabiani.
Audio
  • Bożena Fabiani o słynnych polskich przykładach haftów (W stronę sztuki/Dwójka)
W europejskiej sztuce w momencie haftowania najczęściej ukazywane są kobiety. Na tym drzeworycie Tommaso Garzoni uchwycił męskiego przedstawiciela tej procesji.
W europejskiej sztuce w momencie haftowania najczęściej ukazywane są kobiety. Na tym drzeworycie Tommaso Garzoni uchwycił męskiego przedstawiciela tej procesji.Foto: Wikipedia/Deutsche Fotothek/domena publiczna

Za czasów Jagiellonów polska sztuka haftu stała na bardzo wysokim poziomie. Haft na dworze był niemal wszechobecny, zdobił królewskie szaty, obrusy, kapy koronacyjne, a nawet okładki książek. Mistrzowie hafciarscy przy użyciu igły na nowo stwarzali światy i snuli epickie opowieści, czego przykładem może być znajdujący się na Wawelu Ornat Kmity z XVI wieku. - To najdoskonalszy przykład hafciarstwa europejskiego XVI wieku - podkreślała dr Bożena Fabiani.

Na ornacie w ośmiu kwaterach rozmieszczonych w kształcie krzyża w filmowy wręcz sposób przedstawiono dzieje św. Stanisława ze Szczepanowa. Co ciekawe, wykonanie tego haftu nie byłoby możliwe bez pomocy rzeźbiarza.

***

Tytuł audycji: W stronę sztuki

Prowadzi: Bożena Fabiani

Data emisji: 19.04.2015

Godzina emisji: 10.30

bch/mm

Zobacz więcej na temat: Bożena Fabiani KULTURA SZTUKA
Czytaj także

Rzym stoi na podziemnych cmentarzach

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 14:40
- Sklepy i garaże wielu dzielnic znajdują się tuż nad katakumbami - mówiła dr Bożena Fabiani. Zapraszamy na drugą część jej opowieści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezimienni polscy malarze baroku

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 16:51
- Przewertowałam w swoim życiu wiele rachunków i nie zdarzyło mi się wydostać z nich nazwiska ni jednego artysty - mówiła w Dwójce historyk sztuki dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na tropie szczątków krzyża pańskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2015 15:00
Relikwia spoczywa od blisko 1700 lat Bazylice św. Krzyża Jerozolimskiego w Rzymie. Niełatwo byto jednak ją tam sprowadzić.
rozwiń zwiń