Leopold Unger, dziennikarz żydowskiego pochodzenia, publicysta i eseista, opowiadał o swoim wyjeździe do Rumunii we wrześniu 1939 roku, pobycie w Bukareszcie w czasie II wojny światowej, nauce w gimnazjum, pracy w fabryce i podjęciu studiów w stolicy Rumunii.
Prof. Andrzej Tomaszewski wspominał wydarzenia zawiązane z II wojną światową, odjazd ojca na front, ucieczkę przed Niemcami na wschód, powrót do Polski, tułaczkę oraz pierwsze dni Powstania Warszawskiego.
Cezary Chlebowski, pisarz, publicysta i historyk, opowiadał o okupacji, pewności zwycięstwa w nadchodzącej wojnie, o widoku pierwszego niemieckiego samolotu 1 września 1939 roku, tajnych kompletach, a także o warunkach życia na terenach wcielonych do III Rzeszy, ucieczce do Generalnej Guberni oraz wybuchu Powstania Warszawskiego.
Jerzy Janicki, wspominając okres II wojny światowej, okupację hitlerowską i sowiecką, życie w okupowanym Lwowie, zwróci uwagę na znaczenie wojny we własnej twórczości i na piętno jakie tragiczna historia odcisnęła na pamięci pisarza.
Na koniec prof. Wiesław Chrzanowski opowie o latach okupacji, nauce i działalności konspiracyjnej, podchorążówce, a także o swoim udziale w Powstaniu Warszawskim, pobycie w obozie w Pruszkowie, wywiezieniu do Opoczna i dotarciu do Krakowa w październiku 1944 roku.
***
Tytuł audycji: Głosy z przeszłości
Przygotował: Krzysztof Jakubowski
Z nagrań archiwalnych: Cezary Chlebowski (pisarz), Jerzy Janicki (pisarz), prof. Wiesław Chrzanowski (polityk), Prof. Andrzej Tomaszewski, Leopold Unger (dziennikarz)
Data emisji: 4-8.09.2017
Godzina emisji: 11.45
mc/ml/mz