Beethoven 2020 - przegląd twórczości kompozytora
15:40 [ PR2]PR2 (mp3) 17 grudzień 2020 09_29_40_skarzynski.mp3 Prof. Henryk Skarżyński o swojej książce "Powrót Beethovena" (Poranek Dwójki)
Gościem "Poranka Dwójki" był prof. Henryk Skarżyński - światowej sławy otochirurg, ale też wielki miłośnik twórczości Ludwiga van Beethovena. Z miłości do muzyki kompozytora powstaje jego książka "Powrót Beethovena". Jako lekarz, profesor jest przekonany, że w obecnych czasach postępujący niedosłuch wirtuoza można by wyleczyć. Jakie utwory skomponowałby wtedy? To pytanie zadaje sobie powieściowy Henryk będący alter ego profesora. Jednocześnie profesor Skarżyński pokazuje paralelę losów głuchego kompozytora i swoich niedosłyszących pacjentów.
Łatwiej mu było pisać muzykę, niż jej słuchać
Podczas gdy pacjenci profesora Skarżyńskiego po wszczepieniu implantu zaczynają rozwijać swoje zdolności – nie tylko te związane z rozwojem słuchu i mowy, lecz także muzyczne, bo wielu z nich zaczyna grać na instrumentach czy śpiewać – postępująca utrata słuchu u Beethovena nieuchronnie prowadziła do końca jego kariery jako wirtuoza i dyrygenta. Na szczęście Ludwig van Beethoven miał doskonale rozwiniętą pamięć słuchową, która pozwoliła mu nawet po całkowitej utracie słuchu nadal "słyszeć" dźwięki w głowie.
- Pamięć słuchowa jest ogromnie ważna. Beethoven miał ją wykształconą. Łatwiej było mu pisać muzykę, niż jej słuchać, ponieważ miał problemy, żeby usłyszeć swoje dzieła. W listach do przyjaciela pisał: "Aby ci dać wyobrażenie o mojej głuchocie, powiem tylko tyle, że w teatrze nie mogę zrozumieć artystów. Muszę siedzieć tuż przy orkiestrze. Wysokich tonów muzyki i śpiewu właściwie w ogóle nie słyszę. Ale jak patrzę, to odczytuję z ust" - opowiadał profesor.
Radiowa Dwójka świętuje 250 urodziny Ludwiga van Beethovena
Muzyka w rehabilitacji
- Muzyka ma ogromny wpływ na rozwój słuchowy. Moi pacjenci to pokazali. Ci, którzy kiedyś słyszeli i obcowali z muzyką, szybciej dochodzą do funkcjonowania słuchowego po operacji. Znaczenie muzyki w rehabilitacji pooperacyjnej jest ogromne. Wykorzystujemy muzykoterapię i rozwijamy ją bardzo intensywnie - mówił profesor Henryk Skarżyński.
Czytaj także:
W książce "Powrót Beethovena" przedstawione zostały różne drogi życiowe małych dzieci, które urodziły się głuche w różnych miejscach na świecie. Bohaterowie zmagają się na co dzień z wieloma przeciwnościami. Pokazane są ich losy – jako początkowo niesłyszących, a następnie dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia – słyszących młodych ludzi, ich problemy w szkole, środowisku młodzieżowym, sportowym, uniwersyteckim oraz dorosłym. Bohaterowie książki rozwijają swój słuch, mowę, opanowują kolejne języki, kształcą się i doskonalą umiejętności artystyczne – muzyczne i wokalne. Sfabularyzowane prawdziwe życiorysy przeplatają się z wątkami autobiograficznymi autora oraz wybranymi wspomnieniami Ludwiga van Beethovena. Książka będzie dostępna w różnych formach. Wszystkie informacje dotyczące jej nabycia będą dostępne na stronie www.powrotbeethovena.pl
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: prof. Henryk Skarżyński (otochirurg, autor książki "Powrót Beethovena")
Data emisji: 17.12.2020
Godzina emisji: 9.30