Ignacy Zalewski: język muzyczny musi być kompatybilny z ludzką emocjonalnością
Alexander Humala jest młody dyrygentem, chociaż jego ostatni angaż świadczy o tym, że czas terminowania i oczekiwania na prawdziwe, odpowiedzialne zawodowe wyzwania dobiegł końca. 1 lipca br. został on ogłoszony nowym dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej. To zupełnie nowy etap w pracy artystycznej i nowe perspektywy zawodowe.
- W zeszłym roku do Filharmonii Krakowskiej przyszedł nowy dyrektor naczelny, Mateusz Prędota, który przez wiele lat pracował w zespole filharmonicznym. Podobnie jak zastępca dyrektora - Beata Płoska. Są to więc ludzie, którzy przyszli na swoje stanowiska z samego zespołu, znając wszystkie problemy. Teraz chyba już zaczęło to działać w taki sposób, że dyrekcja i zespół muzyczny dążą do tego samego celu. A jeśli chodzi o mnie, to najpierw chciałbym przede wszystkim zdobyć zaufanie muzyków - podkreślał gość Dwójki.
86:40 2021_09_12 10_00_13_PR2_Cafe_Muza.mp3 Spotkanie z dyrygentem Alexandrem Humalą (Cafe "Muza"/Dwójka)
Już niebawem, 18 września, Alexander Humala poprowadzi gościnny koncert swojego zespołu w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Solistką będzie znakomita śpiewaczka – Ewa Tracz. W programie: Pieśni miłosne Hafiza op. 26 i II Symfonia op. 19 Karola Szymanowskiego. To dość wymagający repertuar.
Ale przecież rozmowy w Café "Muza" toczą się nie tylko wokół utworów muzycznych. Jak wygląda życie młodych dyrygentów? Pewnie dużo czasu zajmują im podróże… Na co mogą liczyć, kto ich wspiera, a co przeszkadza w rozwoju zawodowym? Czy dyrygenci słuchają tylko tej muzyki, którą sami wykonują? I co robią z wolnym czasem, jeśli go tylko mają? O tym, i nie tylko o tym, w nagraniu audycji.
***
Alexander Humala studiował dyrygenturę chóralną w Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku i dyrygenturę symfoniczną w Konserwatorium w Rotterdamie. Wiedzę pogłębiał na kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich nauczycieli jak Collin Metters, Jurij Simonow, Jorma Panula. W 2010 roku otrzymał prestiżowe stypendium Huygensa.
Czytaj także:
Konkursy są nieodzownym etapem drogi zawodowej współczesnych artystów – Aleksander Humala jest laureatem I nagrody Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. J. Vitola w Rydze (2009). Podczas Międzynarodowego Turnieju Dyrygentury Chóralnej „W stronę polifonii” we Wrocławiu (2011) oprócz I nagrody zdobył wszystkie nagrody dodatkowe (nagrodę publiczności, nagrody specjalne ambasad włoskiej i niemieckiej, nagrodę specjalną za najlepszą interpretację polskiej muzyki). W 2013 roku został finalistą Konkursu dla Młodych Dyrygentów w Sankt Petersburgu.
Debiutował w 2003 roku z orkiestrą kameralną Białoruskiej Akademii Muzycznej. W tym samym roku wystąpił z Orkiestrą Symfoniczną Młoda Białoruś, po czym po raz pierwszy poprowadził Litewską Państwową Orkiestrą Symfoniczną (to był debiut międzynarodowy) i został zaproszony do występów gościnnych z włoską Orchestra Giovanile della Saccisica.
W latach 2009 i 2012 w ramach programu stypendialnego "Gaude Polonia" odbył staże dyrygenckie w Operze Wrocławskiej i Filharmonii Narodowej w Warszawie, w latach 2014–2016 był asystentem dyrygenta w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w latach 2013–2019 zaś – głównym dyrygentem białoruskiego zespołu Capella Sonorus. W tym roku trwa jeszcze czteroletni kontrakt Aleksandra Humali w Rosyjskiej Narodowej Orkiestrze Filharmonicznej. Od 2021 jest nowym dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej.
***
Tytuł audycji: Cafe "Muza"
Prowadził: Marcin Majchrowski
Gość: Alexander Humala (dyrygent, dyrektor artystyczny Filharmonii Krakowskiej)
Data emisji: 12.09.2021
Godzina emisji: 10.00
pg