W roku 1942 przebywała w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie poddawana była eksperymentom pseudomedycznym. Była uczestniczką marszu śmierci z obozu do Wodzisławia Śląskiego w roku 1945.
Po wojnie na teren Auschwitz Zofia Posmysz wracała regularnie, jako świadek, gość rozmaitych spotkań. Do swoich doświadczeń powracała także na kartach książek. - To była próba zachowania pamięci - podkreśliła. - Ja sama odbywałam taką próbę, bo moje pierwsze kroki na wolności i w radiu to były próby powrotu do normalnego życia.
- Dla mnie mówienie o Oświęcimiu zawsze było bardzo trudne - nie kryła. - Nie udało mi się zamknąć moich obozowych przeżyć.
Swoje doświadczenie zamieniła w literaturę. W 1945 roku ukazała się jej powieść "Znam katów z Belsen", potem reportaż, który niespodziewanie rozwinął się aż do ekranizacji. Momentem inspiracji, czy - jak mówi - "hakiem" do napisania go, był dzień, kiedy podczas pobytu w Paryżu usłyszała nagle język niemiecki. Było to wstrząsające doświadczenie, które za radą męża postanowiła opisać. - Tak się zaczęła "Pasażerka".
Była to kanwa do stworzenia słuchowiska radiowego "Pasażerka z kabiny 45", na którego motywach powstał film "Pasażerka" w reżyserii Andrzeja Munka, a także książka wydana w 1962 roku.
Zofia Posmysz od wielu lat za swoją życiową misję uznaje głoszenie prawdy o historii Auschwitz. Chociaż zgoda na pierwsze spotkanie z wycieczkami przyjeżdżającymi do Auschwitz przyszła jej z trudem.
Czytaj także:
210:38 2022_01_29 15_00_03_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Rozmowa o niezwykłym życiu i twórczości Zofii Posmysz (Dwie do setki/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Dwie do setki
Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla
Goście: Zofia Posmysz (dziennikarka, pisarka, reżyserka), Ernest Bryll (dyplomata, poeta, pisarz, tłumacz), Andrzej Mularczyk (pisarz, scenarzysta, reportażysta), Aleksander Laskowski (dziennikarz muzyczny, krytyk muzyczny, tłumacz, kurator), Leszek Szuster (dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu)
Data emisji: 29.01.2022
Godzina emisji: 15.00