Aleksander Brückner i jego najważniejsze znaleziska

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023 00:00
W roku 2023 do Polski powróciły zwłoki Aleksandra Brücknera, odkrywcy między innymi najdawniejszych zabytków języka polskiego. Poświęciliśmy mu ostatnią w tym roku audycję z cyklu "Miediewanna".
Aleksander Brckner to jeden z najwybitniejszych historyków literatury i kultury polskiej
Aleksander Brückner to jeden z najwybitniejszych historyków literatury i kultury polskiejFoto: Marek Skorupski/Forum

Z dr. Łukaszem Kozakiem z Biblioteki Narodowej rozmawialiśmy zarówno o Brücknerze, jak i najważniejszych jego znaleziskach - "Kazaniach świętokrzyskich" i wierszu Przecława Słoty "O chlebowym stole".


Posłuchaj
60:49 2023_12_30 22_59_47_PR2_Mediewanna.mp3 Aleksander Brückner i jego najważniejsze znaleziska (Mediewanna/Dwójka) 

Aleksander Brückner urodził się 29 stycznia 1856 w Brzeżanach (dziś Ukraina). Studiował we Lwowie, a staże naukowe odbył w Lipsku, Berlinie i Wiedniu u wybitnych slawistów. Aż do 1924 roku wykładał na Uniwersytecie w Berlinie.

Miał wielką zdolność przeszukiwania bibliotek i źródeł historycznych. Około 1890 roku odnalazł w Bibliotece Petersburskiej "Kazania świętokrzyskie", które opracował i opublikował. Oprócz tego opracował także spuściznę literacką po barokowym poecie Wacławie Potockim.

Był współtwórcą wydawanej od 1904 roku "Wielkiej Powszechnej Encyklopedii Ilustrowanej". Wykaz publikacji w dorobku Brücknera wynosi ponad 1500 pozycji, niektóre z nich w znaczący sposób zmieniły spojrzenie na literaturę polską.

[YouTube/Polskie Radio]

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: dr Łukasz Kozak (Biblioteka Narodowa)

Data emisji: 30.12.2023

Godz. emisji: 23.00

pg

Czytaj także

"Brückner. Średniowiecze odzyskane" - wyjątkowa wystawa w Bibliotece Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 10:00
- Profesor Brückner jako 36-letni naukowiec raz wziął urlop w czasie swojej pracy. Nie odpoczywał, pojechał do Petersburga, aby badać polskie rękopisy wywiezione tam przez Katarzynę II. W jednym z nich odnalazł paski pergaminu, które podtrzymywały grzbiet książki. Były na nich teksty w języku polskim. Udało się złożyć całą jedną kartę zapisaną obustronnie i kawałek następnej. "Kazania świętokrzyskie" to najstarszy zachowany, ciągły tekst w języku polskim - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powtórny pogrzeb Aleksandra Brücknera. "Ostatni polihistor" spocznie w Krakowie po 84 latach od śmierci

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 06:00
29 września po uroczystej mszy pogrzebowej urna z prochami slawisty, historyka literatury i kultury polskiej Aleksandra Brücknera zostanie złożona do grobu na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Szczątki naukowca zostały sprowadzone do Polski z Berlina, gdzie do tej pory znajdował się jego grób. 
rozwiń zwiń