Polskie Radio
Section05

Andrzej Anusz

Po wypowiedzi prezesa TSUE. Komentarze

- Wchodząc do Unii Europejskiej zgodziliśmy się na przestrzeganie wspólnych zasad po to, żeby dało się różne rzeczy robić razem. Bez reguł konstrukcja UE nie miałaby żadnego sensu - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, ekspert ds. międzynarodowych. Do słów prezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Koena Lenaertsa odnieśli się również: politolog dr Andrzej Anusz, prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu i prof. Waldemar Gontarski, Dziekan Wydziału Prawa Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT reforma sądownictwa Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska Sąd Najwyższy prawo

M. Wassermann kandydatem na prezydenta Krakowa. Komentarz

– W komisji ds. Amber Gold pokazałam, że chcę i potrafię pracować, że niezależnie od tego, jak trudne zadanie zostanie mi powierzone, to je wykonam – powiedziała podczas piątkowej konferencji prasowej kandydatka PiS na prezydenta Krakowa, Małgorzata Wassermann. W Polskim Radiu 24 o szansach polityk na zwycięstwo w wyborach mówił dr Andrzej Anusz, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kraków wybory samorządowe Małgorzata Wassermann Prawo i Sprawiedliwość Amber Gold

"Kaczyński i Morawiecki udzielili jasnego poparcia Orbanowi"

W Budapeszcie odsłonięto pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. W uroczystości wzięli udział m.in. premierzy Polski i Węgier – Mateusz Morawiecki i Viktor Orban – a także prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. W Polskiego Radiu 24 komentarze politologów dra Andrzeja Anusza i Dominika Hejja.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katastrofa w Smoleńsku Jarosław Kaczyński Budapeszt Viktor Orban Smoleńsk Węgry Dominik Hejj

Ustawa o IPN. „Prezydent przed trudnym wyborem”

Parlament przyjął nowelizację ustawy o IPN, która wzbudziła protesty ze strony izraelskiej. Teraz dokument trafi do prezydenta. – Andrzej Duda stoi przed trudnym wyborem – oceniał w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog i historyk. W PR24 emitowaliśmy też wystąpienie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Andrzej Duda Izrael USA Holokaust prezydent historia Polski II wojna światowa Stanisław Karczewski

Spór dyplomatyczny na linii Polska-Izrael. Komentarze

- Przepisy dotyczące kar za kłamstwa historyczne istnieją również w innych krajach, w tym także w Izraelu. To suwerenna decyzja państw – powiedział w Polskim Radiu 24 historyk dr Krzysztof Kawęcki. Odniósł się w ten sposób do sporu na linii Polska-Izrael po zaakceptowaniu przez Sejm ustawy o IPN, która przewiduje m.in. kary za sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne”. O sprawie mówili także politolog dr Andrzej Anusz, historyk dr Piotr Gontarczyk (IPN), Michał Karnowski (Sieci Prawdy) i Marcin Makowski (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi Izrael Benjamin Netanjahu II wojna światowa polityka historyczna historia Polski Niemcy piotr gontarczyk

„To niewiarygodne, że są Polacy gloryfikujący Hitlera"

– To niewiarygodne, że po tym, co Polskę spotkało ze strony Hitlera i nazistów, znajdują się Polacy, którzy gloryfikują przywódcę III Rzeszy, wracają do używanych przez niego haseł – mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog. W Sejmie odbyła się debata po informacji szefa MSWiA na temat organizacji ekstremistycznych działających w Polsce, w tym „Dumy i Nowoczesności”.
Zobacz więcej na temat:  nazizm faszyzm komunizm Joachim Brudziński MSWiA totalitaryzm

"Mam nadzieję, że to tylko akt wandalizmu"

Nieznani sprawcy zniszczyli drzwi biura posła PiS Łukasza Schreibera i europosła tej partii, Kosmy Złotowskiego w Nakle nad Notecią. Do podobnego aktu wandalizmu doszło również w Warszawie, gdzie w biurze posła PiS Pawła Lisieckiego oraz europosła Zdzisława Krasnodębskiego zaklejono zamki w drzwiach wejściowych przy pomocy nieznanej substancji. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 politolog dr Andrzej Anusz.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Łukasz Schreiber Mariusz Błaszczak Zdzisław Krasnodębski policja

„Dobry rok mieli ministrowie związani z polityką społeczną”

Z czego zapamiętamy rok 2017 w polskiej polityce? Politolog dr Andrzej Anusz wskazywał w audycji Północ Południe na nowe ułożenie relacji w obozie władzy. – Ten proces zapoczątkował prezydent Andrzej Duda dwoma wetami ustaw dotyczących reformy sądownictwa. Od tego czasu to się skończyło zmianą premiera, to były sprawy połączone – mówił w PR24 Anusz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rząd Beaty Szydło Mateusz Morawiecki Elżbieta Rafalska rekonstrukcja rządu

"Wniosek KE ws. Polski to test dla Grupy Wyszehradzkiej"

- Wysłany przez KE wniosek o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce to test dla państw Grupy Wyszehradzkiej. Oczekiwałbym, by nie tylko Węgry, ale także Czechy i Słowacja zagłosowały za Polską. O Węgry jestem bowiem spokojny. Zbyt dużo było deklaracji, zbyt poważna jest to sprawa – powiedział Krzysztof Świątek z Polskiego Radia 24. O rozpoczęciu procedury z art. 7 unijnego traktatu mówili także europeiści prof. Tomasz Grosse (UW), dr hab. Piotr Wawrzyk (UW) i dr Lech Jańczuk (KUL), politolog dr Andrzej Anusz, a także ekspert ds. międzynarodowych Wojciech Przybylski (red. nacz. "Res Publiki Nowej").
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska reforma sądownictwa Frans Timmermans Trybunał Konstytucyjny Piotr Wawrzyk

"Zmiana może być trudna do wyjaśnienia dla wyborców PiS"

– PiS osiągnął „sufit”, jeżeli chodzi o elektorat z mniejszych miejscowości, elektorat socjalny. Teraz będą wybory samorządowe, pora na otwarcie w stronę elektoratu miejskiego, bardziej centrowego – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Norbert Maliszewski, ekspert ds. marketingu politycznego. – Moim zdaniem zmiana premiera to próba ułożenia na nowo relacji wewnątrz całego obozu władzy – oceniał z kolei dr Andrzej Anusz, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rząd Beaty Szydło Mateusz Morawiecki Beata Szydło rekonstrukcja rządu

Prezes PiS premierem, a Beata Szydło wicepremierem?

- W sprawie rekonstrukcji rządu jest pewien scenariusz, o którym praktycznie do tej pory nie mówiono. To scenariusz, w którym premierem zostaje Jarosław Kaczyński, a premier Beata Szydło zostaje wicepremierem ds. społecznych. Byłoby to połączenie sprawczości politycznej, decyzyjności Jarosława Kaczyńskiego z wizerunkiem, poparciem, jakim cieszy się premier Beata Szydło – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz.
Zobacz więcej na temat:  rekonstrukcja rządu rząd Beaty Szydło Beata Szydło Grzegorz Osiecki Jarosław Kaczyński Mateusz Morawiecki