Polskie Radio
Section05

Andrzej Zieliński

Andrzej Chyra: Norwid wyraźnie różni się od wieszczów

- Norwid jest o wiele bardziej sarkastyczny, ironiczny, wprowadza absolutnie nowoczesną konstrukcję wiersza, uwalnia go z równej liczby sylab, z równo rozłożonych akcentów - mówił w Dwójce aktor Andrzej Chyra. 29 września – tuż po 201. urodzinach Cypriana Kamila Norwida - ukaże się płyta z jazzowymi impresjami na temat tej poezji.
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid Jazz Dwójka Andrzej Chyra Tomasz Stańko

"Nie dopuszczano do wiadomości, że to agresja". Historyk o 17 września 1939

- Nikt w to nie wierzył. Po 1933 roku, po dojściu Hitlera do władzy dochodziło do czystek nie tylko gospodarczych, ale dosłownie fizycznych, wszystko, co sowieckie, rosyjskie było w Niemczech niszczone. Wydawało się, że nie ma możliwości dogadania - tłumaczył w Dwójce w 83. rocznicę zdradzieckiego ataku Stalina na Polskę dr Marcin Zwolski, historyk, kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. 
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 Jakub Kukla II wojna światowa ZSRR Dwójka Józef Stalin Adolf Hitler Niemcy Związek Sowiecki

Wojciech Pulcyn: Zbigniew Wegehaupt był perfekcjonistą

- To są piękne i wymagające utwory, nie wszystkie z nich ujrzały światło dzienne. Mamy dostęp do około 20 kompozycji, wybierzemy 6 takich, w których się najlepiej czujemy - mówił na antenie Dwójki kontrabasista Wojciech Pulcyn. Kwintet pod jego kierunkiem wykona utwory Zbigniewa Wegehaupta podczas najbliższego koncertu (19.08) w cyklu "Jazz.PL". Początek o 18.00.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Wegehaupt Dwójka Jazz MUZYKA koncert

Górskie inspiracje polskich kompozytorów

- Góralska muzyka bardzo kontrastowała z tym, co wówczas grywano na salonach, rzadko się nią zachwycano, a do tego trudno było ją zanotować. Początki kompozytorskich inspiracji to były raczej wyobrażenia góralszczyzny, niż faktycznie nawiązanie do folkloru. Moim zdaniem pierwszym, który fachowo tym się zajmował, był Jan Kleczyński. Na autentycznych nutach góralskich opierał niektóre swoje kompozycje - mówił w Dwójce Maciej Pinkwart, pisarz i autor przewodników.
Zobacz więcej na temat:  góry Bieszczady Tatry Dwójka podróże Jakub Kukla Karol Szymanowski Mieczysław Karłowicz Henryk Mikołaj Górecki Wojciech Kilar Ignacy Jan Paderewski KULTURA

Aneta Norek-Skrycka: muzyka Zbigniewa Seiferta wciąż jest popularna

- W tegorocznym konkursie wystąpią osoby, które uczestniczą w nim już po raz kolejny. W tej edycji mamy samych skrzypków, nie ma wiolonczelistów i altowiolistów. Będą to muzycy z Francji, USA, Brazylii. Zagra także Eduardo Bortolotti, który pochodzi z Meksyku, a od wielu lat mieszka w Polsce - mówiła w Dwójce Aneta Norek-Skrycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Seiferta.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Dwójka KULTURA Zbigniew Seifert

Bracia Olesiowie: Tomasz Stańko umiał nadawać znaczenia nutom

- Zadałem sobie pytanie: na ile kompozytor Tomasz Stańko pisał tylko dla siebie, jak można jego utwory zagrać, wiedząc, że już nie będą tymi samymi dziełami. To muzyk, od którego nauczyłem się najwięcej w kwestii prowadzenia zespołu, on go cały czas prowadził, był jego dyrygentem - mówił w Dwójce kontrabasista Marcin Oleś tuż przed koncertem Tomasz Stańko Recomposed w ramach cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Stańko Jazz Dwójka Bartłomiej Oleś Marcin Oleś KULTURA

Mariusz Adamiak: każdy dzień Warsaw Summer Jazz Days zabrzmi inaczej

- W moim pokoiku w klubie Akwarium miałem dużą kartkę, na której były spisane różne propozycje koncertowe. W pewnym momencie zobaczyłem, że ułożyły się one w trzy wyjątkowe dni. Stworzyłem tabelkę z koncertami i okazało się, że to gotowy program festiwalu, mającego być konkurencją dla Jazz Jamboree. Było nerwowo, ale się udało - tak Mariusz Adamiak wspominał początki festiwalu Warsaw Summer Jazz Days, którego 31. edycja trwa od 7 do 10 lipca.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Adamiak Dwójka