Polskie Radio
Section05

Arktyka

Identitas 2021-2022. "Bez maski. Warsztaty w Arktyce"

Zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do Nagrody Specjalnej Identitas. Spośród nich, zespół kwalifikacyjny wskaże teraz sześciu laureatów. Konkurs Fundacji Identitas jest adresowany do polskich humanistów, pisarzy, filozofów, historyków w wieku od 25 do 41 lat. Nagrodą jest m. in. udział w warsztatach, na położonej 500 kilometrów za kręgiem polarnym, wyspie Uløya, w samotnej bazie Lyngen Outdoor Center.
Zobacz więcej na temat:  książki POLSKA

"Obszar pokoju". Rezolucja PE w sprawie międzynarodowych działań w Arktyce

Parlament Europejski wezwał do konstruktywnej współpracy międzynarodowej w Arktyce, jednocześnie ostrzegając przed pojawiającymi się zagrożeniami dla stabilności w regionie ze strony Rosji i Chin. Zdaniem europosłów, Arktyka powinna być "obszarem pokoju". - Federacja Rosyjska prowadzi politykę militaryzacji obszaru Arktyki - podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski Rosja Chiny Unia Europejska Europa

NASZ WYWIAD "Widzimy testy torped z napędem jądrowym, broni hipersonicznej". Jakie są cele i plany Rosji w Arktyce?

- Rosjanie gromadzą siły wojskowe w tym regionie od dłuższego czasu. Bazy zwane "arktycznymi koniczynkami" powstają od kilku lat. Rosja z Arktyką wiąże szereg planów gospodarczych i wojskowych. Jest to miejsce kluczowe dla światowego bezpieczeństwa –  także dlatego, że trajektorie rakiet balistycznych przechodzą zazwyczaj przez któryś z biegunów – mówi Anna Maria Dyner (PISM), komentując aktywność Rosji w Arktyce.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Donbas opozycja demokratyczna wojsko Europa NASZ WYWIAD

Fale tsunami i erozja brzegów mogą zniszczyć Arktykę

Największa zarejestrowana fala tsunami miała wysokość pół kilometra i uderzyła w brzeg Alaski w 1958 roku! Dla porównania tsunami, które w 2004 roku spustoszyło Indonezję i Tajlandię miało wysokość 15 metrów. Źródłem tsunami na Alasce wcale nie było trzęsienie ziemi, ale zjawisko, które jest tam coraz częściej odnotowywane. Jego źródłem są odrywające się olbrzymie masy skalnych klifów, które z impetem wpadają do wody.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka klimat geologia