Polskie Radio
Section05

Armia Krajowa

Dr Waldemar Grabowski: struktura Armii Krajowej obejmowała cały teren II Rzeczpospolitej

- Mamy zasadniczą różnicę pomiędzy konspiracją w Polsce, a tą w innych krajach, szczególnie Zachodniej Europy. Tamte struktury były nastawione na działalność sabotażową czy wywiadowczą, ale nikt nie planował, że będą w stanie walczyć o niepodległość Francji, Holandii czy Belgii – mówił w Polskim Radiu 24 dr Waldemar Grabowski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Polskie Państwo Podziemne Powstanie Warszawskie Władysław Sikorski

W Warszawie oddano hołd gen. Stefanowi Roweckiemu ps. "Grot"

Z okazji 78. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz 77. rocznicy utworzenia Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK w Warszawie oddano hołd jej pierwszemu komendantowi - generałowi Stefanowi Roweckiemu pseudonim "Grot". Na warszawskiej Ochocie przed tablicą upamiętniającą generała wieńce i kwiaty złożyli weterani AK, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz uczniowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Państwo Podziemne

"Chyląc głowę, oddaję cześć bohaterom". Elżbieta Witek w rocznicę powstania AK

"Była to największa armia podziemna w historii. Dziękuję za poświęcenie, odwagę i determinację" - napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek z okazji 78. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz 77. rocznicy utworzenia Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Państwo Podziemne II wojna światowa historia Polski Powstanie Warszawskie pamięć Elżbieta Witek Marszałek Sejmu POLSKA

69. rocznica śmierci mjr. "Łupaszki". Prof. Niwiński: całą odpowiedzialność wziął na siebie

- W trakcie trwającego blisko dwa i pół roku śledztwa zachował bardzo godną postawę. Zdawał sobie sprawę, że nie będzie mu dane przeżyć procesu. Winę za wszystkie zarzuty wystosowane wobec jego podkomendnych wziął na siebie - powiedział o ostatnich miesiącach życia legendarnego dowódcy mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" prof. Piotr Niwiński z Uniwersytetu Gdańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski II wojna światowa Żołnierze Wyklęci Łukasz Sobolewski

Likwidacja Franza Kutschery. M. Zarychta o okolicznościach udanej akcji Kedywu

- Franz Kutschera był człowiekiem, który wcześniej sławił się mordowaniem na dużą skalę na Białorusi. Był także znany z tego, że nie przebierał w środkach i lubił siać postrach przez publiczne egzekucje. Batalion "Parasol" miał za zadanie likwidację ludzi tego pokroju - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Zarychta z IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa Franz Kutschera Kedyw Warszawa

"Triumf polskiego ducha walki". 76. rocznica Akcji Bojowej "Kutschera"

"Precyzyjne przygotowanie i śmiałe przeprowadzenie akcji "Kutschera" było triumfem polskiego ducha walki i doskonałej organizacji działania. To była walka Dawida z Goliatem" - napisał premier Mateusz Morawiecki do uczestników obchodów 76. rocznicy Akcji Bojowej "Kutschera", które odbyły się w sobotę w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa Franz Kutschera historia Polski Warszawa Mateusz Morawiecki Kedyw

"Nikt się nie łudził, że to było wyzwolenie". Dwie okupacje - niemiecka i radziecka - w relacjach świadków

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów nagrań znalezionych w Archiwum Polskiego Radia, które są wyborem relacji na temat różnych wymiarów okupacji niemieckiej na ziemiach polskich w okresie II wojny światowej oraz następującej po niej okupacji sowieckiej, niesłusznie do dziś nazywanej jeszcze czasami "wyzwoleniem".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Armia Czerwona III Rzesza Żołnierze Wyklęci okupacja sowiecka okupacja niemiecka Stanisław Broniewski Jan Olszewski Franciszek Niepokólczycki Józef Światło

Ostatnie pożegnanie gen. Bieńkowicza. Prezydent: nigdy nie zaparł się swoich przekonań

- Jego walkę z bronią można zamknąć jednym - wstęgą, która spoczywa na jego trumnie i krzyżem Virtuti Militari - powiedział w sobotę w Krakowie prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości pogrzebowych gen. bryg. Tadeusza Bieńkowicza "Rączego", żołnierza AK, kawalera Orderu Virtuti Militari.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent śmierć odeszli 2019 pogrzeby Kraków II wojna światowa komunizm